İran neyin peşinde?

İran neyin peşinde?

  • 17 Ağustos 2015 15:13


Irak'ta Başbakan İbadi'nin kararı ve meclis onayıyla makamı lağvedilen eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Maliki, İran'da cumhurbaşkanı yardımcıları için uygulanan protokolle ağırlandı.

"Dünya Ehl-i Beyt Cemiyeti" toplantısına katılmak için cuma günü İran'ın başkenti Tahran'a giden Maliki'ye, İran hükümeti tarafından cumhurbaşkanı yardımcısı protokolü uygulandı.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın da Irak'ta Dava Partisi Genel Başkanlığı dışında bir sıfatı bulunmayan Maliki için Cumhurbaşkanı Yardımcısı unvanı kullanması dikkati çekti.

Irak'ta başbakanlık da yapan Nuri el-Maliki, görev yaptığı dönemde mezhep çatışmalarını alevlendirmekle suçlanıyordu.

Maliki yönetimi sırasında üst üste gelen askeri başarısızlıklar ve hem hükümet kadroları içinde hem de orduda Şiilerin kayırıldığı iddialarının artması sonucu, başından beri Maliki'ye destek veren İran'ın da desteğiyle Eylül 2014'te Başbakanlık görevini Haydar el-İbadi devralmıştı. Nuri el-Maliki ise Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un yardımcılığına atanmıştı.

Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin 9 Ağustos Pazar günü açıkladığı, 11 Ağustos Salı günü meclisten oy birliğiyle geçen reform paketine göre üç cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve üç başbakan yardımcılığı koltukları lağvedilmiş, ülkede geçmişteki yolsuzluk iddialarını araştıracak bir komite kurulması, yolsuzlukla suçlanan yetkililere yurt dışı seyahat yasağı konulması kararlaştırılmıştı.MALİKİ BİR NUMARALI SANIK

Öte yandan Irak'ta "Musul'un düşme nedenlerini araştıran komite"nin hazırladığı rapor, yargı ve "Dürüstlük Komisyonu'na sevk edildi.

Kentin terör örgütü DAEŞ'in kontrolüne geçmesinin nedenlerini araştıran komitenin tarafından hazırladığı rapor, meclisin bugünkü oturumunda "okunmadan" oylamaya sunularak, oy çokluğuyla kabul edildi . Rapor, daha sonra Irak Birleşik Mahkemesi ve bağımsız bir kurul olan "Dürüstlük Komisyonu'na gönderildi.

Musul'un geçen yıl 10 Haziran tarihinde DAEŞ'in eline geçmesinde ihmal ve kusuru olduğu gerekçesiyle dönemin Başbakanı Nuri el-Maliki'nin "birinci sanık" olarak geçtiği raporda, dönemin Savunma Bakanı Sadun el-Duleymi, İçişleri Bakanı Vekili Adnan el-Esedi, Musul Valisi Esil en-Nuceyfi, Musul Ulusal Muhaberat Müdürü Naci Hamit, emekli edilen Kürt kökenli Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari, Musul Vilayet Meclisi Başkanı Yardımcısı Türkmen asıllı Nurettin Kaplan'ın da aralarında bulunduğu bazı siyasi ve askeri yetkililer de yer alıyor.

Irak Meclisi tarafından geçen yıl Kasım ayında "Musul'un DAEŞ eline geçme nedenlerini araştıran komite" kurulmuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Nefes tazeleyerek hizmet etmeyi sürdüreceğiz
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Parayla satın alınabilecek her şeyi kaybettik

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu