Neden pet şişelerde su içmemeliyiz?

Neden pet şişelerde su içmemeliyiz?


TGRT Haber ekranlarında canlı olarak yayınlanan programa konuk olarak katılan Kozmik Bilim ve Stratejik Araştırmalar Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Maranki, programda oldukça dikkat çekici açıklamalarda bulundu ve pet şişelerde bulunan suların değil musluk sularının tüketilmesini gerektiğini ifade etti.


AHMET MARANKİ: KADER ÖMRÜNÜZÜ UZATAMAZSINIZ

Ercan Gürses'in programında konuşan Maranki, "Kader ömrünü uzatamazsınız; ama sağlıklı yaşamanız mümkün" uyarısında bulundu.

"SU İÇMEZSENİZ, NELER OLUR NELER"

Ekran başındaki izleyicilere 'Ab-ı hayattır' sözünü hatırlatan Maranki, "Kilonuza göre; 30 ile 35 gram arası su içmeniz gerekiyor. Mesela 80 kiloysanız; 2,5 litre suiçmezseniz yaşayamazsınız, kurursunuz... Saçınız dökülür, cildiniz bozulur, obez olursunuz... Kan yağlarınız, kolestrolünüz, şekeriniz, tansiyonunuz bozulur; böbreğiniz rahatsızların... Onun için mutlaka su içmelisiniz" ifadelerine yer verdi.

BİR ÇOK İSİMDEN FARKLIOLARAN AHMET MARANKİ: "MUSLUK SULARINI İÇEBİLİRSİNİZ"

Maranki'nin açıklamalarından bazı kesimler şu şekilde:

"İnsan PH'sı su, biz suyuz... Su hayattır! Su olmazsa hayat olur mu? Peki suiçmemiz lazım. Ne içeceğiz? İçtiğimiz sular maalesef asidik... Hazır şişe suyu içseniz; ömrünüzü kısaltırsınız! Hiçbir şey yapmaya gerek yok; şehir sularını içebilirsiniz. Belediye suları; pet şişelerdeki, damacanalardaki sulardan daha sağlıklıdır. Bugünlerde yağmur da yağdığı için şehir suları, iyi değerdedir. İçine birazcık karbonat ve kristal kozmik tuz attığımız zaman tamamen alkali su olacak ve kalan ömrünüzü kaliteli yaşayacaksınız" uyarısında bulundu.

"ŞİDDETLİ GIDA TERÖRÜ VAR"

''Şu an Türkiye'de üretilen tüm besinler, bütün meyva suları, ayrıca hazır meyvasuları, yenilen gıdaların maalesef hepsi; ama tamamı asitik' diye karanlık bir tablo çizen Prof. Dr. Ahmet Maranki, "Bedeniniz 'asit' olunca, damar çeperleri daralır, vücudunuz sağlıksız gıdalarla elde ettiği asiti atamaz. Asit, mermere düşünce deliyor; ya bedeninizi ne yapmaz.... Türkiye İstatistik Kurumu diyor ki; besinlerin değerleri üzerinde yapılan oynamalar sonucu yılda 1 milyon'a yakın insan kalp, damar ve dolaşımdan ölüyor."

"MISIR ŞURUBU İNSANLIĞA İHANETTİR"

''Ben Ahmet Maranki olarak, mısır şurubunun bedene ihanet olduğunu söylüyorum. Ama Türkiye Cumhuriyeti'nin kanunları var ki; bunlar bu ülkeye ithal edilebiliyor. Ben mısır şurubundan yapılmış hiçbir ürünü, evime, ağzıma sokmuyorum.Kapısında 'Hiçbir ürünümde mısır şurubu kullanılmamaktadır' yazmayan bütün marketlerde üretilen, tüm pastanelerde üretilen bisküviler, pastalar, tatlılar, şekerler, içecekler, meyva suları, şekerlemeler, yaş ve kuru pastalar, tamamının içinde mısır şurubu vardır. Mısır şurubu da canına kıymaktır."
Artık pet şişeden su içmek istemeyeceksiniz!
Yapılan araştırmalarda hafiflik, dayanıklılık ve ucuzluğu sebebiyle çok kullanılan pet şişelerin büyük sağlık sorunlarına sebep olduğu ortaya çıktı.
Hafiflik, dayanıklılık ve ucuzluğu ile bir anda hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen pet şişeler, ekolojik sistem ve insan sağlığına zarar veriyor. Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi(DÜBTAM) Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel ile doktora öğrencisi uzman Mustafa Abdullah Yılmaz tarafından yürütülen bir çalışma, bu durumu gözler önüne serdi.

Araştırmada, plastiklerin temas ettiği gıda ve içme suyuna 'Chimassorb 81, Oleamide ve Irgafos 168' isimli plastik katkı maddelerinin geçtiği belirlendi. 8 gün güneş ışığında bekletilen pet şişelerde ise antioxidant 2246 ve Butylated Hydroxytoluene(BHT) maddeleri tespit edildi. Söz konusu kimyasalların uzun vadede iç organlara ciddi zararlar verebileceğini söyleyen Prof. Dr. Hamdi Temel, "BHT maddesi kan, karaciğer, merkezi sinir sistemi için toksik olabiliyor. Bu maddeye uzun süreli maruz kalma durumlarında hedef organlarda hasarlar meydana gelebiliyor." dedi.

Prof. Dr. Hamdi Temel, her gün kullanılan bu sulardan geçen polimer katkıların vücuda dahil olmalarının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını söyledi. Süper marketten alınan bir pet şişede ölçümleri yaptıklarını ifade eden Temel, "Chimassorb 81, Oleamide, Irgafos 168, kimyasal maddelerini burada gördük. Daha sonra acaba güneş ışınlarına maruz kalan pet şişelerde yaptığımız inceleme de ise bu üç kimyasal maddenin yanında Antioxidant 2246 ve Butylated Hydroxytoluene maddelerini de rastladık."diye konuştu.

Bu tip kimyasal maddelere ömür boyu maruz kalınacağından ötürü iç organların ciddi manada zarar göreceğini dile getiren Temel, "Biz bu katkı maddelerini vücudumuzda depolamaya başlayacağız ve bunlar belli bir oranda vücutta birikecek. Bunlar kimyasal katkı maddeleri olduğu için hücrelere çok büyük zarar verecektir. Chimassorb 81 böbreklerde ve akciğerlerde çok büyük bir tahrip yapıyor. Butylated Hydroxytoluene böbreklere, akciğerlere ve solunum sistemlerine çok büyük zarar veren maddeler. Chimassorb 81 fazla olduğunda bunu yüzünüzü yıkamada kullandığınızda yüzünüzün kuruduğunu, gözlerinizin yaşardığını hissedersiniz." şeklinde konuştu.

Pet şişeler yerine cam ürünleri ve testileri tavsiye ettiklerini dile getiren Temel, şöyle devam etti: "Biz cam veya eskiden kullanılan toprak kapları, testileri tavsiye ediyoruz. Güneş ışınlarına direkt maruz kalan pet şişeleri kullanmalarını tavsiye etmiyoruz. Buz içinde olan pet şişeleri de tavsiye etmiyoruz. Küçük pet şişeleri kullanmasınlar. Eğer su azaldıkça hacim küçüldükçe kimyasalların oranı artacaktır ve biz bu kimyasallara daha fazla maruz kalacağız. Ama hacim büyüdükçe seyrelme artacak. O kimyasalların seyrelmesi de artacak ve vücuda zararı daha az olacak."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Murat YAZICI

    17 Ağustos 2015 21:50

    Cevap Ver

    Hadi demeyecektimde duramadım içtiğin çeşme suyuna bastıkları flörürün haddi hesabı yok aliminyum desen e oda var hemde bu sular asbest li borularla geliyor, her nane var anlayacağın. Pet şişe su alırken suyun içeriğine bakmayan baksada birşey anlamayacak insanlarımız var onları bilgilendirse insanlar ona göre karar verse keşke

Gündem
Ömer Çelik'ten 'referandum' açıklaması
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Duterte'nin sarayına silahlı saldırı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu