Deprem Kültür Müzesi'ne yoğun ilgi

Deprem Kültür Müzesi'ne yoğun ilgi


Marmara'da 17 Ağustos 1999'da gerçekleşen 7,4 büyüklüğündeki depreminin ardından hayatını kaybedenleri anmak, yaşananları anlatmak ve hatırlatmak amacıyla 2004 yılında inşa edilen Deprem Kültür Müzesi'ni 2007'den beri 313 bin 403 kişi ziyaret etti.

"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen deprem sonrasında Adapazarı Belediyesi tarafından inşa edilen müze, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 1967 ve 1999'deki depremlere ait fotoğrafların sergilendiği müzede, depremde hayatını kaybedenlerin adlarının yazılı olduğu cam kristaller ve anı defterleri yer alıyor. 

Öğrencilere deprem eğitimlerinin verildiği müzede, 03.02'de meydana gelen 45 saniyelik deprem simülasyonla canlandırılıyor. Müzeyi, resmi rakamlara göre, 2007 yılından bu yana 313 bin 403 kişi gezdi. 

"Hasar gören yaklaşık 400 bina yıktık"

Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara depreminin ardından çok zor günler geçirdiklerini söyledi. 

Deprem bölgesinde olmaları nedeniyle 30 yılda bir deprem yaşadıklarını, o nedenle yerel yöneticiler olarak tedbir almakla görevli olduklarını vurgulayan Sezer, ''Büyük hasar gören binaların tamir edilecek kısmı tamir edildi, yıkılacak olanlar da yıkıldı. Belediye olarak depremde büyük hasar gören yaklaşık 400 bina yıktık. Büyükşehir Belediyemiz de yasal çerçevede gerekli tedbiri alıyor. Adapazarı'nın yavaş yavaş ciddi oranda depreme dayanıklı hale geldiğini düşünüyorum" ifadesini kullandı.

 "Yaklaşık 4 bin civarında can kaybımız oldu"

Sezer, "İnşallah bundan sonra 'Adapazarı etkilenmez' diyoruz ama 'etkilenmez' demek yetmiyor çünküdeprem 30 yılda bir şehrimizi vuruyor. Bunun tedbirini alacağız, almaya da devam edeceğiz. Şehrimizde yaklaşık 4 bin civarında can kaybımız oldu. Kentsel dönüşüm çalışmaları da Adapazarı, Erenler ve Hendek ilçelerimizde yapılmaya başladı. Adapazarı'nda en önemli sorun, binaların dayanıksızlığından çok, fazla katlı olmaları çünkü kentin özellikle merkezinde zemin 300 metre derinde. 300 metre olması sebebiyle yıkılan binaların çoğu sağlam olduğu halde bütün halde yıkıldı, ondan sonra hasar gördü. Yani katla ilgili karar, bence yüzde 90 oranında Adapazarı'nda depreme dayanıklılığı artırdı" dedi.

Fotoğraflar da sergide yer alıyor

Müzede,deprem zamanında çekilmiş fotoğraflardan oluşan sergi yer aldığını anlatan Sezer, bunun dışında deprem eğitimleri verildiğini kaydetti. 

Sezer, "Similasyonumuz var, deprem anını yaşatıyoruz. Depremde ölenlerimizin anısına yapılmış bölümümüz var. Orada da insanlar dualarını yapıyorlar. Onun dışında depremle ilgili düşünceleri ve kaygıları olan kişilerin görüşlerini yazdığı defter var. Onlardan da bizler ders çıkarıyoruz" ifadesini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İsrail kendisine bir tampon bölge oluşturmak istiyor
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Şii ve Sünni koalisyonlarından IKBY referandumuna ret

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu