Orijinal ve Sahte Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Orijinal ve Sahte Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?


Tamamen saf olan bir zeytinyağı ile içine karışım yapılmış yağlardan hazırlanmış sahte olan bir zeytinyağı arasındaki nasıl bir fark olduğunu rengine bakarak anlamak her zaman mümkün olmayabilir.

DONDURUN

Zeytinyağı hakkında uzman olan kişiler koku ve Aroması ile ve tadına bakarak zeytinyağlarının kalitesini rahat bir şekilde anlayabilse de, şüphesiz bunu becerebilmek için uzun yıllar süren bir deneyime sahip olmak gerekmektedir. Hepimizin bu biçimde zeytinyağının kalitesini koku ve tat ile fark etmesi mümkün olmasa da, aslında orijinal olmayan sahte yağların donma derecelerine bakarak içinde katkı yağlar olup olmadığını ve diğer yabancı maddelerin varlığını anlaması mümkündür.

Yaklaşık  0 ile -6 derece arasında hakiki zeytinyağı donur ve bu özelliği sahte yağdan kolay bir biçimde ayrılmasını sağlar. Zeytinyağının bu şekilde dondurulması durumunda eğer yağın bir bölümünde donma gerçekleşmiyorsa , muhtemelen bu bölüm katkı yağı eklenmiş kısımdır. Şüpheye düşülmesi durumunda bir miktar zeytin yağının buzdolaplarının derin dondurucu kısmına konulması ve burada birkaç dakika beklenmesi sırasında donması sağlanarak, zeytinyağının sahte  olup olmadığının anlaşılması mümkündür.

SU İLE AYRIŞTIRMA

Ayrıca zeytinyağının gerçeğini anlamak için suyla karıştırılıp oldukça basit bir inceleme yapılması da sahtemi gerçek mi olduğunun görülmesi mümkündür. Tükettiğimiz Sahte zeytinyağlarının kimilerinin içine sizi şaşırtsa da makina yağı bile karıştırılabildiğinden, su ile karıştırma ile sahteliğini öğrenmeye çalışma yöntemiyle de sağlıklı bir fikir .Tüm bitkisel kaynaklı yağlar, üzerine su eklenmesi durumunda    “dairesel tanecikler biçiminde” su üzerine çıkar ve yüzeyde de bu şekilde birleşmeye başlar.

Sıklıkla kullandığımız “Zeytinyağı gibi üste çıkmak” deyimi doğrultusunda herkesin bildiği gibi zeytinyağına su eklenmesi halinde yağ su yüzeyine çıkacaktır fakat zeytinyağının gerçek olmaması durumunda suyun yüzeyini kaplayacak şekilde yani yan taraftan bakıldığında ince bir çizgi oluşturacak biçimde birikme görülür. Su yüzeyine hemen ve hızlı bir biçimde yayılmayan ve yuvarlak damlacıklar halinde yüzeye çıkan yağların gerçek zeytinyağı olduğu söylenebilir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu