Zarif ve Esed teröre karşı bir araya geldi

Zarif ve Esed teröre karşı bir araya geldi


İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, Suriye'de sivil halka yaptığı katliamlarla bilinen Beşşar Esed ile teröre karşı mücadele konularını görüşmek için başkent Şam’ı ziyaret etti.

Bakanı Zarif, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile görüşmesinin ardından Esed ile görüşmek için başkent Şam’ı ziyaret etti.

Esed, görüşmeler için Şam’a gelen Cevat Zarif’i makamında ağırladı.

İkili görüşmelerde terörizm ve aşırıcılığa karşı mücadele konuları ele alındı.

Cevat Zarif görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada “Bölgedeki diğer aktörlere ve komşularımıza, gerçeği görmenin zamanı geldiğini, Suriye halkının arzusunu yerine getirerek, terörizme aşırıcılığa ve tarikatçılığa karşı savaşılması gerektiğini söylüyorum” dedi.

Zarif, ülkedeki süregelen terörün çözümünün yabancı müdahalelerden uzak olması ve ülkenin bölgesel bütünlüğü ve bağımsızlığını bozmayacak şekilde bir çözüm getirilmesi gerektiğini kaydetti.

SURİYE SAVAŞI VE BEŞŞAR’IN KATLİAMLARI…

2011 Mart ayında gösterilerle başlayan ve sonra rejim askerlerinin katliamları sonrası kitlesel direnişe döne Suriye savaşı 5. yılında da tüm şiddetiyle sürerken babasının izinden giden Beşar Esed iran ve Hizbullah'ıda arkasına alarak bölgede katliamlarına hız kesmeden devam  ediyor.

15 Mart 2011 tarihinde halk yeniden ayaklandı. Babasına göre daha ılımlı ve daha modern olduğu düşünülen Beşşar Esed babasından daha beter canilikte, vahşice kendi halkına tankla, topla, uçakla, helikopterle saldırdı. Bu saldırıların neticesinde bugüne kadar tahminen 1 milyon insan katledildi. Milyonlarca kişi komşu ülkelerde göçmen duruma düştü. Humus, Halep ve Hama gibi birçok şehirler yerle bir oldu, kullanılamaz hale geldi. Suriye’de hemen her gün çoğu sivil 50-100 kişi hayatını kaybediyor.
 
Humus Katliamı…
 
Humus’ta Beşşar Esed güç gösterisi yapmak için Şubat 2012’de halka yönelik çok ağır bir saldırı düzenledi. 3.000 tepeden tırnağa silahlı ve özel eğitimli asker ve 300 civarında tank 200.000 protestocuya saldırdı. Bu saldırıda tahminen 500 kişi öldü ve 1.200-2.000 kişi yaralandı.
 
Hula Katliamı…
 
Humus'un Hula kasabasında 25 Mayıs 2012 günü 49'u çocuk ve 34'ü kadın olmak üzere 109 savunmasız sivil ordu tarafından vahşice katledildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olayı kınadığını bildiren bir açıklama yayınladı
 
Al-Buwaida al-Sharqiya Katliamı…
 

Mayıs 2012’de Beşşar Esed’a sadık birlikler halkı sindirmek için “al-Buwaida al-Sharqiya” köyünü kuşattı. Askerler 13 kişiyi  kurşuna dizdi.
 
Al Qubeir Katliamı…
 
Hama yakınlarındaki Al-Qubeir köyünde 6 Haziran 2012 tarihinde köy kuşatıldı ve köy sakinleri insanlık dışı biçimde katledildi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon katliamı “barbarlık” olarak nitelendirdi ve Şam rejimini kınadı. Esed yanlısı silahlı milisler 80-100 kişiyi acımadan öldürdü. Öldürülenlerin çoğu kadınlar ve çocuklardı. Ölenlerin 35’i aynı ailedendi.
 
Bunlar Suriye’nin acıklı tarihinin kısa özetini veren küçük ara başlıklar. Esed ailesi yüzünden katliam haberleri sıradan haber haline geldi. Katliamlarda ölen insanların sayısı ise, sanki bir spor müsabakasının skor gibi görülmeye başlandı. Çünkü Suriyeliler ölmeye ve dünya kamuoyu da Suriyelilerin ölmesine alıştı…
 
Banyas Katliamı....
 
Tarih 02 Mayıs 2013 'ü gösterdiğinde Suriye'nin sahil kenti Tartus'a bağlı Banyas kasabasıyla Beyda köyünde Sünnilere yönelik katliam gerçekleştirildi. Yaşanan vahşette çocuk kadın demeden ez az 384 kişi Esed rejim güçleri tarafından vahşi şekilde katledildi. Katliamın üzerinden geçen 3 yıl ise halen acıları unutturmadı.

11 kişi işkenceyle ve aç bırakılarak öldürüldü

Suriye'de Esed rejimine bağlı askeri birlikler tarafından işkenceyle ve aç bırakılarak öldürülen rejim muhaliflerinin fotoğrafını çekmekle görevli "Caesar", 11 bin kurbana ait 55 bin fotoğrafla bu ülkeden kaçmış, Anadolu Ajansı da bu fotoğrafları kamuoyuna duyurmuştu.

Elbette bunlardan çok daha fazlası da var. Kan ve gözyaşı dolu Suriye tarihinin, Suriye halkının çilesinin bitmesi için, Esed ailesinin gitmesi gerekiyor, son ferdine kadar.

Haber Seyret

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Osman Sınav'dan çarpıcı açıklama.
Türkiye
Darbeci kalleş mahkemede tehditler savurdu
Dünya
İsrail'de zorunlu askerlik karşıtı Yahudiler yol kesti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu