Meteor yağmurunu izleyebilirsiniz

Meteor yağmurunu izleyebilirsiniz


Bugün ve yarın, bir gökyüzü olayı olan ‘Perseid Meteor Yağmuru’ çıplak gözle seyredilebilecek.

Halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak bilinen meteor yağmuru, 12-13 Ağustos günlerinde en yüksek seviyesine çıkacak. Dünyanın neredeyse tüm bölgelerinden izlenebilecek olan bu ilginç olayda, atmosferde saatte 120’ye yakın meteor görülebilecek.

Meteor yağmuru, halk arasında genelde uzaydan bir yıldızın dünyaya düşmesi olarak biliniyor.  Yıldızlarla hiçbir ilgisi olmayan meteor yağmuru, aslında dünyanın yakınından geçerken çekim alanına giren meteorların uzayda bıraktıkları belirgin ışıklı izidir. Görünen ışık izi, meteorların atmosfere girmesiyle havanın yüzeyleriyle sürtüşmesinden doğan kızışmadır. Atmosferin üst tabakalarına temas etmekle çok kızışan meteorlar, izleyenlere ışık yağmuru görünümü veriyor.

Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı Perseid adını alan göktaşı yağmuru, meteor yağmurlarının en çok bilinenidir.

Bugün ve yarın yaşanacak olacak meteor yağmuru ışık yoğunluğunun az olduğu bölgelerde çıplak gözle izlenebilecek. Gök bilimciler, meteor yağmurunu izlemenin en iyi zamanın gece saat 23.00 sıralarında olduğunu belirtiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu