Polislerden 'ağabey' itirafı

Polislerden 'ağabey' itirafı


Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı raporu, 'Paralel Yapı’nın teşkilat içindeki yapılanmasıyla Şanlıurfa’daki Plaka Tanıma Sistemi’ni devre dışı bırakarak örgütler için uygun zemin hazırladığını ortaya çıkardı.

Star gazetesinden Helin Şahin'in haberine göre; 

İfadesi alınan polisler anlattıklarıyla şoke etti. Emniyet içindeki 'FETÖ yapılanması'nın, emniyet hiyerarşisi dışına çıkarak, 'paralel' ve sivil bir hiyerarşiye bağlı şekilde hareket ettiği, talimat aldığı konusunda ilk itiraf Şanlıurfa'daki 'paralel polisler'den geldi. Daha önce Paralel Yapı'ya mensup polislerin “Ağabey”lerinden talimat aldıkları ve bu ağabeylerin kim olduğu deşifre olmuştu ancak ifade veren polisler, ilk kez Ağabey'lerden alınan talimatları Şanlıurfa'da yürütülen soruşturmada itiraf etti.

32 kişinin hayatını kaybettiği Suruç katliamının ardından gündeme gelen Plaka Tanıma Sistemi'nin, 2014'ten bu yana Şanlıurfa Emniyeti'ndeki polis memuru Turgay Pehlivanoğlu tarafından devre dışı bırakıldığına ilişkin soruşturma kapsamında görevlendirilen müfettişlere ifade veren 8 polis, öğretmen olduğu tespit edilen 1981 doğumlu “Mustafa Ağabey” kod adlı Fatih Kılıç'tan talimat aldıklarını itiraf ettiler. Pehlivanoğlu'nun mesai arkadaşları “Bizi dini içerikli olduğu söylenen ancak siyasetin konuşulduğu sohbetlere davet edip BDP'ye oy vermemiz için baskı yaptı” şeklinde ifade verdiler.

Ağabey itirafı

Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın raporuna yansıyan Paralel Yapı iddialarına dair de önemli bilgiler yer aldı. Konuyla ilgili ifadelerine başvurulan polisler A.O, E.Y, MY, S.Ç.Y, Y.Ş., E.M.A., Ö.K., A.G. emniyette polis memurları Turgay Pehlivanoğlu, Mehmet Uludağ ve Özcan Gökçe'nin talimatıyla 3 ayrı bekar evinde zaman zaman buluşarak “sohbet” adı altında siyasi telkinlere maruz kaldıklarını anlattılar. Polislerin dışında bir de öğretmen olan “Mustafa Ağabey” ile ‘Salih ağabey” adlı kişilerin de “sohbet”e katıldığını ifade ettiler. Sohbete katılan herkesin bu öğretmenlere “ağabey” şeklinde hitap ettiklerini anlattılar

“Ağabey” öğretmen çıktı

Polislerin ifadelerinde “Mustafa Ağabey” lakaplı kişinin 1981 Osmani'ye doğumlu Fatih Kılıç adlı kişi olduğu tespit edildi. “Mustafa ağabey”in katıldığı sohbetlerde hükümet politikalarının eleştirildiği ve BDP'ye oy verilmesi için polislere talimat verdiği kaydedildi. Ağabey”in toplantılara polis memuru Mustafa Yılmaz tarafından özel araçla alınarak getirildiği ifade edildi.

Fethullah propagandası

M.K., adlı polis memuru müfettişlere verdiği ifadesinde “Sohbet ve çay içme” adı altında Mehmet Uludağ'ın 3 ayrı evinde sık sık bir araya geldiklerini söyledi. M.K., şunları dile getirdi: “Perşembe ve Cuma geceleri ortalama 7-8 kişilik gruplar halinde mesai durumuna göre toplanırdık. Mehmet Uludağ katılanlara çay servisi yapar, flash bellek takarak Fethullah Gülen'in sesli ve görüntülü konuşmalarını dinlettirirdi. İdari büro amirliğine vekalet ettiği tüm dış görevleri, maç, sınav görevlerini ayarladığı için şube personeli üzerinde psikolojik baskısı vardı. Sohbetlere katılımı da bu baskıyla yaptırıyordu. Mehmet Uludağ katılımcılara hitaben dersanelerin kapatılmasının yanlış olduğunu, Zaman gazetesine abone olmayanların abone olmasını, eşi öğretmen olanların Aktif Eğitim-Sen'e üye olması gerektiğini ve kitap ile kırtasiye alacaklarının NT'den yapılmasını söylerdi. Biz de öyle yapar onun sözünden çıkmazdık.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu