İranlı Bakanı Zarif Türkiye'yi suçladı, Cumhuriyet destekledi!

İranlı Bakanı Zarif Türkiye'yi suçladı, Cumhuriyet destekledi!

  • 12 Ağustos 2015 11:18


Önceki gün Cumhuriyet Gazetesi'ne yazı yazan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, şimdi de Türkiye'ye ders vermeye kalktı.

Yazısının Cumhuriyet Gazetesi'nde yer almasının ardından Türkiye ziyaretinin ertelendiğini duyuran Cevad Zarif Türkiye'ye mesaj vermeye çalıştı.

Ankara'nın dış politikasının çöktüğünü, Tahran'ın ise öne çıktığını savunan Cumhuriyet, İranlı bakanın yazısını yayınladı. Önceki dönemlerde İran rejiminin politikalarını ve uygulamalarını aşağılayarak eleştiren gazete bugün çark ederek, Zarif'in yazısını sürmanşetine aldı.

İran Dışişleri Bakanı, Türkiye'yi ABD'nin projelerinin peşine gitmekle suçladı. Cevad Zarif, sorunların kaynağının Büyük Ortadoğu Projesi olduğunu söyledi. Son dönemde ülkesinin ABD ile yakınlaşmasını gözardı eden İranlı bakan, IŞİD'i ABD politikalarının yarattığını öne sürdü. Zarif, 'BOP, müdahalelere zemin hazırladı'' başlıklı yazısında, 

ESED'İ AYAKTA TURAN İRAN 'TERÖR'DEN ŞİKAYETÇİ!

'Şu an, Irak'ın Amerika tarafından işgal edildiği zaman şiddet yanlısı aşırıcı grupların bu kargaşadan yaralandığına dair bir görüş birliği var. Çöküş ve kaostan beslenen DAEŞ gibi bir grup, Amerika'nın 2003'te Irak'a saldırmasının ardından gerçekleşen istikrarsızlık ve kaos sayesinde büyüme göstermiştir'ifadelerini kullandı.

Zarif, savaş olan bölgelerde şiddet yanlısı grupların varlığından şikayetçi olsa da, ülkesinin de kabul ettiği bir gerçek var, o da Irak ve Suriye'de muhalif ve özellikle Sünnilerle savaşan on binlerce İran ve Hizbullah askerinin olması. 

Zira Suriye'de 200 bin kişiyi katleden eli kanlı Esed rejiminin ayakta durmasının en büyük sebeplerinden biri de İran. 

GİZLİDEN TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

Türkiye ziyaretini son anda erteleyen bakan, 'Yine aşırıcı unsurlar Suriye krizi esnasında bölgede bulunan bireyler, kuruluşlar ve hükümetlerden aldıkları desteklerin yardımıyla müsait bir ortam elde edip, sahte dava ve ideallerle dev bir yapıya dönüştüler ki, bugün bu unsurlar kendi kurucularını ve destekçilerini tehdit eder hale geldiler' sözleriyle isim vermeden Türkiye'yi teröre destekle suçladı. Özellikle Suriye'deki muhalif grupların tehlike arz ettiğini öne sürdü. 

Zarif yazısının devamında şu ifadeleri kullandı;

''Arap Baharı'nın nispi başarısızlığından sonra bu unsurların Arap ülkelerindeki yoksul ve hedefsiz gençlerin yanı sıra Batılı ülke gençlerine de yaptığı çağrılar, onların kendi saflarını güçlendirmelerine ve hızlıca büyümelerine imkân sağladı''

Kaynak: Yenisöz

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu