Adıyaman'da Neler Oluyor?

Adıyaman'da Neler Oluyor?


Türkiye'de yaşanan iki bombalı saldırı ile ilgili gündeme gelen Adıyaman ile ilgili haberseyret.com okurları için özel bir dosya hazırladık... Dosyanın birinci bölümünü istifadenize sunuyoruz...

Haberseyret haber sitesi olarak son günlerde algı operasyonlarıyla gündeme gelen Adıyaman'a bir ziyaret gerçekleştirip, Adıyaman'da yaşanan olayları yerinde inceleme fırsatını bulduk. Adıyaman ile ilgili oluşturulmaya çalışılan algıların tamamının yanlış ve art niyet taşıdığına bizzat şahit olduk.

Dosya şeklinde olacak yazı dizimizin birinci bölümünde Adıyaman'ın tarihi, kültürü, gelenek ve göreneklerini ele aldık. Bir milletin tarihini, kültürünü, gelenek ve göreneklerini bilmeden yapılacak analizlerin eksik kalacağınışünerek Adıyaman'ı önce bu yönüyle tanımak/tanıtmak istedik. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz Adıyaman özel dosyasının birinci bölümü...

Son günlerde algı operasyonları ile gündeme gelen Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en huzurlu şehirlerinden biridir. Tarihin en eski yerleşim yerine ev sahipliği yapmış olan Adıyaman, bağrında farklı ırk ve inanç guruplarını barındırmaktadır. Sünniler, Aleviler, Süryaniler, Kürtler ve Türkler yıllarca huzur içinde beraber yaşamışlar. Bugüne kadar küçük provokatif birkaç olayın dışında neredeyse Adıyaman'da farklı inanç guruplarının birbiri ile çatışmasına rastlanılmamıştır.

Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Gaziantep illerinin buluştuğu ortak bir noktada olan Adıyaman, Türkiye'nin en büyük barajı olan Atatürk barajına sahiptir. Adıyaman'a girmek için Doğu ve Batı girişlerini kullandığınızda sizi çok büyük bir Türk bayrağı karşılayacaktır.

 

(Adıyaman'da doğal olarak yetişen ters lalenin figürü)

Huzuru, tütünü, çiğköftesi, üzümü, ters lalesi ve kervansaray kahvesi meşhur olan Adıyaman, M.Ö 40000 yıllarında Adıyaman-Pirin bölgesinde kurulan kommagene krallığına ev sahipliği yapmaktadır. Adıyaman merkez sınırları içerisinde olan kommagene krallığı tarihi site alanı, nemrut dağı, cendere köprüsü tarihi mekanlardır.

(M.Ö 40.000 yıllarına ait olduğu düşünülen Kommagene Krallığı'na ait tarihi sit alanı)
 
Adıyaman denildiğinde kardeşlik ve dayanışma akla gelir. Kendine özgü çok güzel gelenek ve görenekleri olan Adıyaman, bu yönü ile diğer Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illeri geride bırakmaktadır.

Adıyaman'ın kendine has bu gelenek ve göreneklerin başında düğün etkinlikleri gelir. Düğün etkinliklerinin tamamı imece usulü denilen dayanışma ile gerçekleştirilir. Düğün hazırlıklarına, misafirlerin ağırlanmasına, düğünde dağıtılacak yemek işlerinin tamamında mahallede bulunan komşular destek verir. Adıyaman'ın meşhur saç ekmeği için mahalle kadınları bir araya gelir düğünde misafirlere yetecek kadar ekmeği hep beraber pişirirler. Düğünün bütün aşamalarında komşular dayanışma içerisindedir.

Adıyaman düğünlerinin bir diğer güzel özelliği ise düğünü olan ev sahibi, evinin damına Türk bayrağı asar. İstisnasız bütün düğün sahipleri evinin damına Türk bayrağı asar. Türk bayrağının düğün evine asılmasının en büyük sebebi uzak komşuların veya yoldan geçenlerin evin "düğün evi" olduğunu anlamasını sağlamaktır.

 
(Adıyaman'da düğünü olan aile evinin damına Türk Bayrağı asarak düğünün duyurusu yapar)

Türk bayrağının adet olarak asıldığı diğer bir alan ise inşaat sektörüdür. Büyük binaları inşa eden inşaatçılar, tavan katın betonunu döktükten sonra inşaatın damına Türk bayrağı asar. Bu, inşaatın son katına ulaştığı anlamına gelmektedir.

(Yapımı devam eden cami inşaatında kubbe tamamlanınca işçiler tarafından Türk Bayrağı asılmış)

Kardeşliğin, dayanışmanın ön plana çıktığı Adıyaman'da Peygamber Efendimiz(sav) zamanında ifk hadisesinde kendisine iftira atılan sahabi Safvan b. Muattal'ın(ra) kabri de bulunmaktadır. Türkiye'de kabri net olarak bilinen iki sahabiden biri olan Safvan b. Muattal'ın(ra), Hz. Ömer(ra) döneminde düzenlenen seferler ile Adıyaman'a geldiği tahmin edilmektedir.

Manevi değerleri ve tarihi kültürü ile ön plana çıkan Adıyaman'da Selçuklu dönemine ait yapılar da mevcuttur.

 
(Adıyaman Köy evi figürü)

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Trafoda patlama
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
Kerkük çağrısı: Sona erdirin

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu