BM kimyasal silah tasarısını kabul etti

BM kimyasal silah tasarısını kabul etti


Suriye'de kimyasal silah saldırısı düzenleyen tarafların tespit edilmesini isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı oybirliğiyle kabul edildi. Sorumluların tespiti için BM ekibi görevlendirilecek. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye'de zehirli gazların çatışmalarda defalarca ve sistematik olarak kullanıldığını tespit etmiş ancak bu saldırıların sorumluları belirlenmemişti.

ABD tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve Suriye'de kimyasal silah kullananların tespit edilmesini isteyen karar tasarısı oy birliği ile kabul edildi.

ABD, sorumluların belirlenmesi amacıyla hazırladığı karar tasarısını bir ay önce Konsey üyelerine dağıtarak destek istemişti. Konsey'deki oylamada 15 üyenin tamamı tasarı lehinde oy kullandı.

20 gün içinde konseye sunulacak

Karar metninde, saldırıların faillerinin belirlenmesi için BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan, OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü ile koordineli bir şekilde ortak soruşturma mekanizması oluşturarak onay için 20 gün içinde Konsey'e sunması isteniyor.
Konsey'in onay vereceği soruşturma ekibinden, Suriye'de klorin gazı da dahil her türlü zehirli kimyasalın silah olarak kullanılmasıyla ilgisi olan, kullanan, organize eden, kimyasal madde sağlayan tüm birey, grup ve hükümetleri tespit etmesi istenen metinde, soruşturma ekibinin ilk raporunu 90 gün içinde BM Genel Sekreteri'ne sunması talep ediliyor.

BM üyesi ülkelerden bilgi talebi

Suriye'deki tüm taraflardan soruşturma ekibinin "makul şüphe" bulunan tüm noktalarda arama yapmasına izin verilmesi istenen kararda, tüm BM üyesi ülkelerden de ekibe ellerindeki bilgi ve belgelerle destek olmaları istendi. Soruşturma mekanizmasının görev süresinin bir yıl olacağı ve gerekirse bu sürenin uzatılabileceği kaydedilen kararda, tespit edilen sorumlulara uygulanacak yaptırımlar konusuna ise doğrudan işaret edilmedi.

Metinde, daha önce kabul edilen 2118 sayılı BMGK kararı hatırlatılarak bu kararda kimyasal silah saldırısında bulunanlara BM Şartı'nın 7. bölümü kapsamında önlemler alınacağının vurgulandığı teyit edildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün Malezya'da yaptığı açıklamada, söz konusu karar tasarısı üzerinde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı.
Rusya, Suriye'de savaş suçu işleyen tarafların Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesini isteyen tasarıyı geçen yıl veto etmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu