Suriye diplomasisinde henüz uzlaşma sağlanamadı

Suriye diplomasisinde henüz uzlaşma sağlanamadı

  • 07 Ağustos 2015 15:20


Suriye için yürütülen ve ABD ile Rusya'nın başını çektiği diplomasi trafiğinde siyasi çözüm konusunda henüz uzlaşma sağlanamadı.

Rusya, Esed rejimini uluslararası muhatap haline getirmek ve Kuzey Kafkasya kökenli DAEŞ militanlarına karşı tedbirleri artırmak için bu örgütle ortak mücadeleyi başlıca işbirliği aracı haline getirme arzusunda.

Beşinci yılına giren Suriye iç savaşına siyasi çözüm için uluslararası arenada hızlanan diplomasi trafiğinde uzlaşı sağlanamıyor.  

Son dönemde diplomatik çabaların artmasının temelinde, iç savaşın seyrinin son aylarda muhalifler lehine değişmesi yatıyor. Muhalifler, İdlib, Halep ve Şam'da rejim için stratejik bölgelerde önemli ölçüde ilerleme sağlarken, Esed ordusunun asker sıkıntısı çektiği biliniyor.

Bu durum "Esed'li çözüm"de ısrarcı Rusya ve İran'ı, Şam yönetimine nefes aldıracak girişimlerde bulunmaya zorluyor.  

Hızlanan diplomasi trafiğinin bir diğer nedeni de aktörlerin Suriye'nin yaklaşık üçte birini kontrol eden terör örgütü DAEŞ'e karşı mücadele gereksinimi. 

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Eylül 2014'ten bu yana Haseke ve Rakka illerindeki DAEŞ hedeflerine yönelik hava saldırısı düzenliyor. Diğer yandan ABD, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın işbirliğiyle DAEŞ ile mücadele edecek ılımlı muhalifleri, eğit-donat programı kapsamında eğitme hedefini muhafaza ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu