Balıkgöl bölgenin inanç turizmi merkezlerinden biridir

Balıkgöl bölgenin inanç turizmi merkezlerinden biridir


Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa, inanç turizmdeki yerini korumaya devam ediyor. Suriye’de yaşanan olaylar her ne kadar bölge turizmini olumsuz etkilese de kentte bulunan manevi atmosferden dolayı ziyaretçiler gelmeye devam ediyor.

Kent merkezinin güneybatısında yer alan ve Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen Balıklıgöl, inanç turizminin en fazla ziyaretçi alan yerlerin başında geliyor. Yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettikleri yerlerin başında gelen Balıklıgöl,  Şanlıurfalıların da vazgeçemedikleri mekânlardan birisi.

Hz. İbrahim’in doğduğu mağaranın bulunduğu yerleşkede, Bizans Dönemi’ne ait Meryem Ana Kilisesi yerine inşa edilen Mevlid-i Halil (Dergâh) Cami ve I8.yy’a ait bir Osmanlı yapısı olan Rızvaniye Camii, namaz vakitlerinde insanlarla dolup taşıyor. Yerleşkede Üstad Bediüzzaman, Buluntu Hoca ve Bediüzzaman’ın talebelerinden olan Abdulkadir Badıllı Hoca’nın da kabirleri bulunuyor.

Her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan Balıklıgöl’ün ve yine hemen yanı başındaki Ayn Zeliha gölünün halk arasında ilginç bir hikâyesi vardır. Rivayetlere göre; ‘Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele eden Hz. İbrahim, Nemrut tarafından bugünkü Urfa kalesinin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Kur’an’da belirtildiği gibi Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selametli ol"' emri verilir. Bu emir üzerine kimi rivayetlere göre ateş gül bahçesine dönüşür. Yine halk arasında kimi rivayetlere göre de ateşin su, odunların da balık olduğu söylenir.

Hz. İbrahim'in düştüğü yer, Halil-ür Rahman gölüdür. Rivayete göre Nemrut'un kızı Zeliha da Hz. İbrahim'e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha'nın düştüğü yerde de Ayn Zeliha Gölü oluşur.

Şanlıurfalılar hafta sonları özellikle ikindi namazından sonra evde yaptıkları yöresel yemekleri ve çay termoslarını da alarak Balıklıgöl’e gider, burada akşam yemeklerini yerler. Yabancı turistler ise ya kafile halinde veya tek başına gelip bu tarihi mekânı ziyaret edip fotoğraflar çektirirler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu