Nusra Cephesi sınır köylerinden çekiliyor

Nusra Cephesi sınır köylerinden çekiliyor


Güvenli bölge taleplerinin dile getirilmesi ve İncirlik üssünün ABD uçaklarına açılmasının ardından Nusra Cephesi Halep’in kuzey kırsalında yer alan ve Türkiye sınır hattında kontrol ettiği köyleri diğer muhalif gruplara terk etmeye başladı.

Güvenli bölge taleplerinin dile getirilmesi ve İncirlik üssünün ABD uçaklarına açılmasının ardından Nusra Cephesi Halep’in kuzey kırsalında yer alan ve Türkiye sınır hattında kontrol ettiği köylerden çekilmeye başladı. Bu köylere IŞİD'e saldırı başlatan Hür Suriye Ordusu yerleşiyor. Halep merkezli muhalif gruplar İŞİD’le savaşın sürdüğü Savran, Mera, Tel Rıfat, Azez  cephe hattına takviye güç sevk ediyor.

Muhalif Gruplardan Hareket-i Nurettin Zengi, Liva el Fetih, Ceyşul Mücahidin, Cephe Şamia, Suvvar Şam ve Türkmen gruplardan Liva Sultan Murat tarafından Nusra Cephesi tarafından boşaltılan köylere asker ve cephane sevkiyatı yapılıyor.

Nusra'nın çıktığı yerlere HSO yerleşiyor

Aljazeera Türk’e son iki gündür sınır hattında yaşanan hareketliliğe dair açıklama yapan Liva Sultan Murat komutanı Yusuf Salih, ‘Türkiye sınırında yer alan Harcele köyünden Nusra Cephesine bağlı askerlerin tamamen çıktığını, Kefergan, Havar ve Delha köylerinden ise çıkma hazırlığı yaptığını belirtti.

Yusuf Salih, Harcele’de muhalif Cephe Şamia’dan ( Şam Cephesi ) askerlerinin Nusra Cephesi’nden boşalan mevzilere yerleştiğini aktardı.

Bölgede İŞİD’e karşı başlatılacak geniş çaplı bir operasyon için hazırlıkların sürdüğünü belirten Yusuf Salih, ‘1 buçuk yıldır yüzlerce köy ve kasabayı işgal altında tutan İŞİD’e karşı başlatılacak operasyonda ilk hedefimiz, Türkmen Barak, Aktarin, Rael ve Çobanbey kasabalarını ele geçirmek’ dedi. İşid’in bölgeden sökülmesi için yapılacak saldırıya Hava desteğinin de olacağını belirten Yusuf Salih, 3 bin kişilik bir kara gücü ile önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde bir çok köy ve kasabanın yeniden özgürleştirileceğini söyledi.
                                          
Güvenli bölgenin kaderi bu operasyona bağlı

Liva Sultan Murat Tugayı Komutanı, ‘Türkiye tarafından ısrarla oluşturulması istenen güvenli bölge planının da bu operasyona bağlı olarak şekilleneceğini iddia etti.

Nusra Cephesi’nin İŞİD’e karşı ABD öncülüğünde oluşan koalisyon güçleri tarafından yapılan hava saldırılarından uzaklaşmak  ve güvenli bölge oluşturulması durumunda arada kalmaktan kaçınmak istiyor. Öte yandan bölgede yer alan Nusra Cephesi’ne ait mevziler koasliyon güçleri tarafından vurulmaya devam ediyor.    

Muhalif kanatta İŞİD’e yönelik saldırılarda Türk Ordusu tarafından kendilerine sınırda konuşlu bulunan tank, top ve füze desteğinin de verileceği beklentisi mevcut. Ayrıca Türk Hava Kuvvetlerinin de koalisyon uçakları ile eş güdümlü olarak İŞİD mevzilerini vurması bekleniyor.

Nusra Cephesinden boşalan bölgeye yerleşen muhalif grupların komutanlığına ise Suriye Ordusundan ayrılan Albay Zuheyir İstanbuli getirildi.

Umm Huş Köyünde İşid’le çatışma başladı

İŞİD ve muhalifler arasında 6 Ağustos günü akşam saatlerinde Mera hattında yer alan Um Huş köyünde başlayan çatışma şiddetlenerek sürüyor. İlk olarak havan atışları ile başlayan çatışmaların sıcak temasla sürüyor. Yaşanan çatışmalardan dolayı iki taraftanda yaralıları var.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

35°
Detaylı Hava Raporu