Sıcaklıklar hayvanları da vurdu

Sıcaklıklar hayvanları da vurdu

  • 06 Ağustos 2015 15:43


Bingöl'ün Karlıova ilçesinde aşırı sıcaklardan etkilenen hayvanlar, hastalıklarla boğuşuyor.

Tüm ülkeyi kavuran aşırı sıcaklar Karlıova'da hayvancılığı vurdu. Uzun yıllar sonra termometrelerin 30 derecenin üzerini gösterdiği Karlıova'da binlerce hayvanın sarılık hastalığına yakalandığı belirtildi.

Karlıova Borhane bölgesindeki dağlarda hayvancılık yapan Fikret Kızıltoprak, yıllardır Diyarbakır’dan Karlıova ilçesine hayvanlarını getirerek burada besicilik yaptığını ve ilk defa Karlıova ilçesinde bu derecedeki sıcaklıkları gördüğünü ifade etti. Yaklaşık 500 hayvan sahibi olan Kızıltoprak, aşırı sıcaklardan dolayı her gün yaklaşık on hayvanının sarılık hastalığına yakalandığını ve bundan dolayı büyük zarara uğradığını söyledi.

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinden 25 nüfuslu üç ayrı aile ile birlikte gelen Kızıltoprak, “Karlıova’ya iklim şartlarının müsait olmasından dolayı geliyorduk. Yaklaşık on yıldır bu ilçede hayvancılık yapıyorduk. Karlıova ilçesi hayvancılığa müsait bir ilçe olduğundan dolayı hayvanlarımız hem kilo bakımından hem de boy bakımından gelişim sağlıyordu. Ancak bu yıl kuraklık belirdi. İlk defa Karlıova’da böylesi aşırı sıcaklıkları gördük. Aylardır yağış yok bu bölgenin hayvanları bu sıcaklıklara alışık değil. Bu nedenle hayvanlarımız sarılık hastalığına yakalanıyor.” diyerek büyük sıkıntılar yaşadığını anlattı.

Her gün 100 TL ilaçlara veriyoruz!

Yaşanan hastalıklardan dolayı hayvanlarına her gün yaklaşık yüz liralık ilaç aldıklarını ifade eden Kızıltoprak, büyük zorluklarla sürdürdükleri hayvancılıkta böyle giderse zarar edeceklerini dile getirdi.

Hayvancılığın son dönemlerde gerilediğine dikkat çeken Kızıltoprak, devletin hayvancılığa daha büyük teşvikler getirmesinin önemine vurgu yaptı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu