MHP'ye iki seçenekli koalisyon paketi

MHP'ye iki seçenekli koalisyon paketi


AK Parti, CHP ile görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanırsa MHP'ye iki seçenekli koalisyon paketi sunacak.

Sabah'ın haberine göre; 

Koalisyon arayışlarını sürdüren AK Parti, istikşafi görüşmeler yaptığı CHP ile koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanırsa ibreyi MHP'ye çevirecek. AK Parti, CHP'den farklı bir koalisyon arayışı sürdüreceği MHP'ye iki seçenekli koalisyon paketi sunacak. Hükümetin kurulması için anayasal süre 23 Ağustos'ta doluyor. CHP ile koalisyon görüşmelerini sürdüren AK Parti'de, MHP seçeneği de masada duruyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP ile temasların olduğunu söylemesi üzerine gözler MHP'ye çevrildi. Kulislerde AK Parti'nin MHP ile olası bir koalisyon görüşmelerinin CHP'den farklı yürüteceği belirtiliyor. AK Parti MHP'ye 2 seçenekli koalisyon paketi sunacak. AK Parti öncelikli olarak MHP'ye koalisyon kurmak istediğini söyleyecek. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin seçim gününden bu yana sürdürdüğü 'koalisyon istemiyorum' ısrarı devam ederse, tekrar seçimde kurulacak olan seçim hükümetinde HDP'nin yer almasını istemeyen AK Parti ikinci seçenek olarak seçim tarihi belli azınlık hükümeti teklifini götürecek.

KASIM VEYA MAYIS

AK Parti, MHP'ye ya kasımda ya da mayısta seçim yapılacağını belirterek kurulacak AK Parti azınlık hükümetine destek isteyecek. Kulislerde, koalisyon olmazsa MHP'nin de AK Parti gibi seçim hükümetinde HDP'nin yer almaması için buna sıcak bakacağı belirtiliyor. Bunun için MHP'nin AK Parti'ye güvensizlik oyu vermek yerine çekimser kalarak AK Parti azınlık hükümetini destekleyeceği belirtiliyor. Olası bir AK Parti -MHP koalisyonunda ise AK Parti'nin öncelikli konuları da belli oldu. AK Parti'nin ister koalisyon olsun ister azınlık hükümeti kurulsun MHP'ye götüreceği teklifin başlıkları da netleşmeye başladı. Buna göre AK Parti, seçim barajının düşürülmesini, 1991 seçimlerinde olduğu gibi hem milletvekili hem de partiye oy verilmesini sağlayan tercihli seçim sistemi değişikliği yapılmasını önerecek. AK Parti, belediye meclisi kararı ile yapılan son zamanlarda HDP'nin elinde bulunan belediyeler kanalıyla şehir ve köy isimlerinde yaptıkları değişikliklerin de önüne geçmek istiyor. Bunun için MHP'ye götürülecek teklifler arasında bir yasal değişikliğe gidilerek belediyelerden bu yetkinin alınması ve Bakanlar Kurulu'na yetkinin verilmesi de yer alacak. AK Parti, Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanunu'nda da bir takım değişiklikler yapılması teklifini götürecek.

YALÇIN'IN AÇIKLAMALARI ANKARA'YI KARIŞTIRDI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın'ın Reuters'e yaptığı açıklama kulisleri hareketlendirdi. Reuters, Yalçın'ın, azınlık hükümetine ilişkin soruya, "Azınlık hükümetine destek vermemiz mümkün değil. Ancak ortaya bir seçim tarihi konursa AK Parti'nin kuracağı azınlık hükümetine destek verebiliriz" dediğini iddia etti. Yalçın, seçimin kasım ayında yapılması gerektiğini söyledi. Haberin servise konulmasının ardından ise bu defa Yalçın'dan yazılı bir açıklama geldi. Sözlerinin çarpıtıldığını belirten Yalçın şunları söyledi: "Azınlık hükümetiyle ilgili sorulan bir soruya verdiğim cevap çarpıtılarak, asıl anlamından uzaklaştırılarak medyaya servis edilmiştir. MHP'nin maksatlı şekilde tartışmaya açılan 'Azınlık Hükümeti' formülüne nasıl baktığı Sayın Genel Başkanımız tarafından teferruatlı bir şekilde açıklanmıştır. Partimizin herhangi bir 'Azınlık Hükümeti' seçeneğine sıcak ve olumlu yaklaşması düşünülemeyecektir. Söylemek istediğim öz olarak bundan ibarettir. Kaldı ki, Sayın Genel Başkanımızın muhtemel bir 'Azınlık Hükümeti'ni desteklememe kararının hilafına herhangi bir parti yöneticimizin söz, beyan ve iması söz konusu değildir."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu