IŞİD'den insanlık dışı bir zulüm daha!

IŞİD'den insanlık dışı bir zulüm daha!

  • 05 Ağustos 2015 08:28


Irak ve Suriye'de yağmaladığı köylerdeki çocukları kaçıran IŞİD, bunları bölgedeki zengin halka ya da kendi militanlarına satıyor. Bunun için fiyat listesi bile belli.

Akşam gazetesinin haberine göre; IŞİD çoğu zaman katliamlarda kullandığı insanlık dışı metotlarla gündeme geldi. Yakaladığı insanları diri diri yakan, onları canlı biçimde kuma gömen örgüt, bugün hâlâ Irak ve Suriye'de ciddi büyüklükte bir alanda hakimiyetine devam ediyor. Peki örgüt tüm terör faaliyetlerini nasıl finanse ediyor? Bunun ilk ve en önemli yolu petrol... Örgütün, sadece petrol kaçakçılığından aylık 10 milyon dolar para kazandığı belirtiliyor. Ancak bu rakam geçen yıl 40 milyon dolar civarındaydı. Petrol kadar büyük bir gelir kaynağı olmasa da IŞİD'in bir diğer finansman aracı ise kaçırdığı çocukların satışı... Birleşmiş Milletler yetklisi Zainab Bangura'ya göre, IŞİD, elinde bulundurduğu köleler için bir fiyat listesini kendi hakimiyetindeki yerlerde dolaştırıyor. 

ÖNCE ZENGİNLER TEKLİF VERİYOR 

Bangura, geçtiğimiz nisan ayında Irak'a bir ziyarette bulunduğu sırada kendisine bu fiyat listesinin oluşturulduğunu belirtiyor. Bangura IŞİD'in bu insanlık dışı taktiğini şu sözlerle anlatıyor: Örgütün üst kademesi önce ele geçirilen çocukları diledikleri gibi kullanıyor. Ardından yöneticiler 'yeter' dedikleri andan itibaren söz konusu çocuklar bir anlamda açık artırmaya çıkarılıyor. İlk olarak zengin bölge halkı teklifte bulunuyor. Bunların ardından kalanlar için örgütteki militanlara teklif verme fırsatı sunuluyor. 

5-6 farklı erkeğe bile satabiliyorlar

Bangura'nın verdiği bilgiye göre en gençler her zaman en yüksek fiyata satılıyor. Genç kızlar bazen beş ya da altı farklı insana satılabiliyor. Bazen örgüt üyeleri aldıkları kızları, binlerce dolar karşılığında ailelerine satıyor.

İşte o liste

IŞİD, 1 ila 9 yaş arasındaki çocuklar için ortalama 165 dolar talep ediyor. Bu rakam yaşla birlikte düşüyor. 20 yaşından küçük kızlar için 124, 20-30 yaş arası için 80, 30-40 yaş arası için 60, 40-50 yaş arası için ise 40 dolar isteniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu