PKK'lı Kalkan'dan HDP'ye eleştiri

PKK'lı Kalkan'dan HDP'ye eleştiri


Yeni Özgür Politika'da Selahattin Erdem mahlasıyla yazan Kandil'deki yöneticilerden Duran Kalkan HDP'ye 'halkın içine çekilme' çağrısı yaptı.

PKK'nın Avrupa'daki yayın organı Yeni Özgür Politika'da Selahattin Erdem mahlasıyla yazan örgütün Kandil'deki yöneticilerinden Duran Kalkan HDP'ye "halkın içine çekilme" çağrısı yaptı. Son siyasi gelişmelerin ardından Hükümet'e yakın kesimlerden HDP'nin kapatılması çağrısı yapılmıştı.

"AKP ve MHP el ele vererek HDP'yi sindirmek için her türlü saldırıyı ölçüsüzce yürütmektedir" diyen Kalkan devamında önerisini şöyle açıkladı:

"Bu durumda HDP için tek yol kalmaktadır: Halkın içine çekilmek ve yerelden demokrasiyi inşa etmek! Zaten demokrasinin gereği de kendi kendini yönetmek değil midir? HDP bunu yapar mı, yapmaz mı, kuşkusuz biz bilemeyiz. Ancak düşük AKP hükümetinin 'Herkes benim emrime göre hareket edecek' biçimindeki dayatmasına karşı yapılması gereken tek doğru şeyin, yerelden herkesin, tüm köy, mahalle, kasaba ve şehirlerin 'Biz kendi kendimizi yönetmek istiyoruz' diyerek irade beyanında bulunması olduğu açıktır. Aslında gerçek demokrasi ve tek doğru demokratik tutum budur."

HDP'nin kapatılması çağrısı yapıldığı günlerde Kalkan'In önerisi dikkat çekti.

DEMİRTAŞ'I DA ELEŞTİRDİLER

Aynı gazetede Murat Çakır da HDP Lideri Selahattin Demirtaş'ı eleştirdi.

"Demirtaş konuşmasında Erdoğan'ın 'saraya bağlı özel gladio örgütüyle darbe yaptığını' vurguladı" diyen Çakır, devamında şunları söyledi: "Bu tespit Türkiye solunun bir kısmında da yaygın olan ve her gelişmeyi Erdoğan'la kişiselleştiren anlayışla örtüşmektedir. Benzer bir görüş, Türkiye'nin 'Pakistanlaştığını' ileri sürmektedir. Bunlar yanlıştır ve kahve falı ile hava durumunu tahmin etmek kadar anlamlıdır."

Çakır "yanlış teşhis, yanlış tedaviye yol açar. Günümüz koşulları altında HDP'ye önemli görevler düşmektedir. HDP en başta siyasetini doğru analizlere oturtmalıdır. Aksi takdirde yanılgılar, yenilgilere dönüşür, ki bunun sonuçlarına herkes maruz kalacaktır." dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkleri köpeklerle arayan Avusturya'ya anladığı dilden cevap
Türkiye
Bakan Kaya, rahatsızlanan yolcuya ilk müdahaleyi yaptı
Dünya
Kabil'de Şii camisinde patlama: En az 30 ölü

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu