İngiltere ve Fransa arasında göçmen krizi büyüyor!

İngiltere ve Fransa arasında göçmen krizi büyüyor!

  • 03 Ağustos 2015 08:18


Fransa'yı İngiltere'ye bağlayan Manş Denizi kıyısındaki Calais kentindeki göçmenler, iki ülke arasındaki sınırın taşınması tartışmasına neden oldu.

Fransız siyasetçiler, göçmen krizinin İngiltere tarafındaki sınıra taşınması gerektiğini söylerken, İngiltere ise Fransa'yı göçmenleri sınırda kontrol edemediği gerekçesiyle eleştiriyor.

Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart, İngiltere'nin Kent şehrinde transit bir sığınmacı kampı inşa edilerek göçmenlerin buraya yerleştirilmesi gerektiğini söyledi. Fransa hükümetinden sınırın Calais'den İngiltere'nin Kent şehrine taşınması antlaşmasını yeniden görüşmelerini istedi.

Independent gazetesi, böyle bir kararın Calais'deki göçmen krizinin Fransa topraklarından çıkarılarak İngiltere'ye taşınması anlamına geleceğini yazdı. Gazete, Bouchart'ın "İngilizler kendi kanunlarını Fransa sınırlarında uygulamaya çalışıyor. Benim kentim İngiliz değil Fransız" sözlerini de aktardı.

‘İngiltere bolluklar ülkesi değil’

İngiltere Göçmen Bakanı James Brokenshire ise İngiltere'nin bolluklar ülkesi olmadığını hükümet olarak göçmenlere göstermek istediklerini söyledi. Brokenshire, göçmenlerin İngiltere'ye gider gitmez otomatik olarak refah yardımlarını almaya hak kazanmadıklarını belirtti.

BBC Radyo 4'e konuşan bakan, Manş Denizi tünelinde yaşanan göçmen krizinin ardından hükümetin ülkede yaşayan sığınmacılarla ilgili yeni uygulamalar planlandığını da ifade etti.

Göçmen başına 1200 sterlin

İngiliz Daily Mail gazetesi, son haftalarda sayısı giderek artan göçmenlerden yüzde 70'ine yakınının İngiltere sınırına geçebildiğini yazdı. Gazete, Afganistan, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suriye ve Libya gibi ülkelerden her ay yaklaşık 900 kaçak göçmenin İngiltere sınırına geçtiğini yazdı.

Gazeteye göre, hafta sonunda yaklaşık 200 göçmen Manş Denizi'ndeki tüneline gitti. İngiltere'ye giden TIR şoförleri, kaçakları sınırdan geçirmek için kişi başı ortalama 1200 Sterlin (yaklaşık 5 bin TL) para talep ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu