Koalisyon için son görüşme!

Koalisyon için son görüşme!


Ankara Palas’ta saat 14.00’de yapılacak görüşme beşinci ve son görüşme olacak. Gündem dış politika. AK Parti heyetine bu turda AB Bakanı Volkan Bozkır dahil oluyor. CHP heyetine de Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik’in katılması bekleniyor.

4. toplantıda gerilim

AK Parti ve CHP’nin bugüne kadar gerçekleştirdikleri turların en kısası ve dışarıya gerilimin yansıdığı toplantı 1 Ağustos Cumartesi günü Meclis’te gerçekleştirilen oldu.

Toplumsal uzlaşı başlığı altında Kürt sorunu, din ve inanç özgürlüğünde çeşitli inanç gruplarının talepleri, kamu bürokrasisi, kamu yönetimi, medya özgürlüğünün ele alındığı toplantıdan sonra yapılan açıklamalar seçilen sözler ve kullanılan ton, içerde gerilim yaşandığını düşündürdü. Ancak taraflar bu konuda net açıklama yapmadı.

Toplantının ardından ilk açıklama yapan CHP Sözcüsü ve Heyet Başkanı Haluk Koç Türkiye’nin demokrasi, güvenlik, dış politika ve ekonomide büyük tehdit ve sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek  şöyle konuştu:

 "Açıkça söylüyoruz; fırtınalı bir denizin ortasındayız, dalgalar kabarıyor ve gemi maalesef su alıyor. Ancak biz, hepimiz bu geminin içindeyiz. Bu gemiye bir şey olursa bunun bedelini hep beraber ödeyeceğimizi de biliyoruz.Böyle bir zamanda bizler asla küçük hesapların peşinden koşmayız, koşamayız. Kısa vadeli ve dar kalıplı düşüncelerle Türkiye'ye bedel ödetmeyi göze alamayız. Kendi küçük çıkarlarımızı, Türkiye'nin büyük menfaatlerinin önüne asla koyamayız. Kimileri 'Önce ben, sonra partim, sonra Türkiye' diyebilir. CHP böyle bir anlayışı asla kabul etmemektedir. Biz siyasete bir şey kazanmak için girmedik. Biz siyasete bu güzel ülkeye bir şeyler kazandırabilmek için girdik. O yüzden biz 'önce Türkiye' diyoruz, başka da sonrasında hiçbir şey söylemiyoruz. CHP olarak koalisyon görüşmelerine böylesi bir tarihi sorumluluk içinde başladık.”

AK Parti heyetine başkanlık eden Ömer Çelik de toplantıdan sonra CHP'den farklı bir açıklama geldiğini söyledi ve şöyle konuştu:

" Kendisinin (Haluk Koç) iki şapkası vardır, parti sözcüsü ve heyet adına yapılan açıklama. Siyasi değerlendirmelerin bir kısmına siyasi değerlendirme olarak en azından bahsettiği şekliyle katılmamız mümkün değil. Ama  heyet olarak görevimiz istikşafi görüşmeleri gerçekleştirmek ve bu çerçevede konu başlıkları tek tek ele almak, ortaya çıkacak tabloyu genel başkanlara ve parti yetkili kurullarına sunmaktır.  “

Bugüne kadar yapılan görüşmeler

Heyetler daha önce 24, 28 ve 30 Temmuz ve 1 Ağustos'ta bir araya geldi. Bugüne kadar,  ekonomi, sosyal politikalar, çevre ve mülkiyet ilişkileri,yeni anayasa ve özgürlükler, kuvvet ayrılığı ve seçim barajı  konuları ele alındı.

Görüşmeye şimdiye dek, AK Parti'yi temsilen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Antalya Milletvekili Lütfi Elvan, Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan ve Malatya Milletvekili Taha Özhan katıldı. CHP'yi ise Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Faik Öztrak ve Selin Sayek Böke, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek temsil etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu