Davutoğlu: Sırtınızı dayadığınız dağları yerle bir ederiz

Davutoğlu: Sırtınızı dayadığınız dağları yerle bir ederiz


Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuştu. Davutoğlu, konuşmasının büyük bir kısmında HDP’yi hedef aldı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Demirtaş'ın "Suruç'u Cumhurbaşkanlığı'na bağlı gladyo yaptı" iddiasını eleştirdi:

“Şimdi haddini bilmez bu eş başkanlardan biri 'Bütün bu oyunlar Saray gladiosunun eseridir' diyerek tekrar Cumhurbaşkanımıza hakaret, Cumhurbaşkanlığı makamına yine hakaret etmeye cüret ediyor. Buradan sesleniyorum; Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı makamı da bütün makamlar da anayasal sistem içerisinde yüce bir görev ifa etmektedirler. Ama sizler terör gladiosunun unsurlarısınız.”

Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın “Biz sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD’ye yaslıyoruz” şeklindeki sözlerini de hedef aldı:

Saldırıyı yapanlara sırtımızı dayıyoruz derseniz, o sırtınızı dayadığınız dağları yerle bir ederiz. Eminim yüzde 13 kendine ‘Biz bunlara Ankara’ya gitsinler, temsil etsinler diye oy verdik. Onlar sırtlarını dayayacak yer arıyorlar’ diye soruyordur.”

Davutoğlu’nun HDP’ye yönelik diğer eleştirileri şöyle:

“İki polisimiz Ceylanpınar'da gece uyurken, enselerinden vurularak şehit edildiler. Hani dün şimdi hâlâ TBMM kürsüsüne çıkıp barıştan bahseden HDP sözcüleri var ya önce onun hesabını versinler, verecekler.

Dün, Rabbimize seslenerek TBMM kürsüsünden konuşan HDP sözcüsüne hatırlatırım, biz o seslenişleri bütün bir milletle yapa yapa buralara geldik. Ama sizlerin eli semaya yükselmeli, Kandil Dağı'na yükselmemeli. Önce onu öğreneceksiniz.

Kimse 90’lı yıllara dönüleceği vehmine kapılmasın. Çözüm süreci devam edecek.”

Koalisyon açıklamaları

Davutoğlu, seçimlerde halkın siyasi partilere ‘bir araya gelin, konuşun’ mesajı verdiğini söyledi. “Bu dönem gösterdi ki Cumhurbaşkanlığı makamı dışlanarak, izole edilerek Türkiye'de meşruiyet çizgisi içinde siyaset yapılamaz” dedi.

Başbakan Davutoğlu, koalisyon konusundaki tutumlarını devam ettireceklerini söyledi:

"Hükümet ortaklığı görüşmeleri konusunda sürdürdüğümüz açık, ilkeli tutumu bundan sonra da devam ettireceğiz. Ama bu AK Parti'nin kazanımlarından, ilkelerinden fedakârlık anlamına gelmez. Ama 13 yıllık birikimi ve rövanşist bir yaklaşım içinde olan kimseyle AK Parti herhangi bir şey konuşmaz. 13 yıllık kazanımlar varsa farklı görüşler de beyan edilerek muhafaza edilmek suretiyle Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama adına atılacak adımlar konusunda da uzlaşma kültürü içinde her türlü olumlu tavrı sergileriz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu