PKK'ya 'silahı bırak' çağrısı

PKK'ya 'silahı bırak' çağrısı


Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarını değerlendiren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, PKK'yı barış sürecine dönmeye teşvik ettiklerini belirterek, açılım ve siyasi süreçten istifade edilmesi gerektiğini vurguladı.

Barzani, Erbil'deki resmi konutunda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmeye ilişkin IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamada sözlerine yer verilen Barzani, "DAEŞ'e yönelik savaşa herkesin katılması gerekiyor. Bu savaş yalnızca askeri değil, ekonomik ve fikirsel alanlarda da yürütülmelidir. Türkiye'nin DAEŞ karşıtı koalisyona katılması bizi sevindirmiştir. Türkiye'nin koalisyona dahil olmasıyla DAEŞ'e karşı yürütülen mücadele daha etkin olacak ve hedefine ulaşacaktır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarına da değinen Barzani,"Kürdistan bölgesi, savaşı ve çatışmayı uygun bir yöntem olarak görmüyor. Bu nedenle iki tarafı da barış sürecine dönmeye teşvik ediyor. Açılım ve siyasi süreçten istifade edilmelidir" diye konuştu.

Açıklamada, Sinirlioğlu'nun DAEŞ ile mücadelede Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakata ilişkin Barzani'ye bilgi verdiği de kaydedildi. Sinirlioğlu'nun,"Türkiye'nin bu kararı vermedeki amacı DAEŞ teröristlerinin yenilmesi ve sığınmacıların evlerine dönebilmesidir. Aynı zamanda bölgelerine yerleşecek olan sığınmacılara insani yardımların ulaştırılmasıdır" dediği aktarıldı.

Türkiye'nin, Kürt bölgesine büyük önem verdiğini dile getiren Sinirlioğlu, Türkiye'nin kalkınmanın, ilerlemenin ve istikrarın faktörü olarak gördüğü IKBY ile ilişkilerini güçlendirmeye ve genişletmeye devam edeceğini bildirdi.

Sinirlioğlu, PKK'ya yönelik operasyonlara ilişkin ise şunları ifade etti:

"Türkiye'deki ortam tüm tarafların siyaset yapması için açıktır. Bu siyaset, demokratik prensiplere uygun ve silah mantığından uzak olmalıdır. Bu ilke, barış sürecinin başarıya ulaşmasının şartıdır. Türkiye bu ilkelere bağlıdır."

Toplantıda, ​IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin, Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi ile Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ve diğer yetkililer hazır bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu