TBMM olağanüstü toplandı

TBMM olağanüstü toplandı


TBMM Genel Kurulu, CHP'nin talebi üzerine bugün saat 15.00'te olağanüstü toplanarak, "toplumsal barışı tehdit eden artan terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge"yi görüşmeye başladı.

TBMM Genel Kurulu, "terör" gündemiyle olağanüstü toplandı. Toplantıyı TBMM Başkanvekili Şafak Pavey yönetti. 

TBMM Genel Kurulu

Genel Kurul'un tek gündemi Araştırma Önergesi olacak. Olağanüstü toplantı olması nedeniyle başka bir konu ele alınmayacak. Ayrıca, CHP'nin Araştırma Önergesi'nin, daha önce benzer içerikte verilen HDP'nin Araştırma Önergesi ile birleştirilmesi de mümkün olmayacak. 

Genel Kurul'un önerge görüşmesini kapalı oturumda yapması, ayrıca geçen dönem Çözüm Süreci konusunda Araştırma Komisyonu Raporu bulunması, TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesindeki alt komisyonun terör olayları ve sonuçlarıyla ilgili çalışma yapması nedeniyle yeni bir komisyon kurulmaması bekleniyor. 

HÜKÜMET ADINA ARINÇ KONUŞTU

Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları:

Öncelikle CHP Grubuna verdikleri olağanüstü toplanma tekliflerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Son günlerde kalplerimizi kanatan acı olayların,. Soruşturmaların devam ettiği bir zamanda ve hükümetin terörle mücadele yaptığı süreçte konuyla ilgili görüşme zaruret olmuştu. Bunu CHP yerine getirdi. Komisyon kurulabilir korumayabilir bunlar sizlerin değerli oylarınızla belli olacaktır.TBMM Genel Kurulu

Son günlerde yaşanan olayları hepimiz acı ile karşıladık ve tepkimizi verdik.  Ayrıntılarını biraz sonra vereceğim şiddet olayları kapsamında ülkemizde bir üzüntünün hakim olduğunu söyleyebilirim. Memleketini seven herkes üzüntülü ve tepkilidir. Meclis olarak bunu görüşmek hepimizin göreviydi.

Bu günkü konumuz ülkemizde giderek artan terör olaylarını nedeni araştırmak ve engellemek için meclis komisyonunun kurulmasını içeriyor. 
Bu konuda iki rapor vardır. İnsan hakları inceleme komisyonunun hazırladığı bir rapordur. Bu Şubat 2013’tedir.  Yine aynı dönemde Kasım 2013 tarihli meclis araştırma raporumuz var.   
Bunun ayında geçtiğimiz dönemde 10 Temmuz 2014 tarihli terörün sona erdirilmesi maddeli kanun hazırlanmış ve resmi gazete yayınlanmıştır.

Şüphesiz çözüm süreci belki bugünde tartışılacaktır, devam edip etmediği konularında bir tartışma var. 2009’dan başlayarak kademe kademe devam eden ve ete kemiğe bürünen, ismini ne koyarsanız koyun bu konunun ne hale geldiği, nasıl suistimal edildi tartışmalarını da değerlendirmek istiyorum.

"ÇÖZÜM SÜRECİ TÜRKİYE'NİN SON ŞANSIDIR"

Terör operasyonlarında bin 61 kişi gözaltına alındı, 156 kişi serbest bırakıldı. PKK ve DHKP-C'ye yönelik operasyonda 847 kişi gözaltına alındı. DAEŞ'e yönelik 136 kişi gözaltında alındı, 31 tutuklu var. 

Kırılma noktalarından biri 6-8 Ekim olaylarıdır. HDP'li siyasilerin tehditkar açıklamaları süreci istismar etti. Tüm terör örgütlerine karşı geniş kapsamlı operasyon yapılıyor. Hükümetimiz DAEŞ'i 2013 yılında terör örgütü olarak ilan etti. Çözüm süreci Türkiye'nin son şansıdır.

OSMAN BAYDEMİR: ÇATIŞMALARA DUR DİYELİM

HDP adına açıklama yapan Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir şunları söyledi:

Yaşadığımız acılar son acımız olsun diyorum. Tek bir kardeşimizin kardeşimizin hayatımızı yitirmesini istenmiyorsak irade Meclis’tir. Çatışmalara dur diyelim. Barış zeminine dönüşten başka çaremiz yok. Ceylanpınar’da katledilen polisler kardeşimizdir. Misliyle yanıt vermekle sorunu çözemeyeceğiz. Ele ele vererek toplumun tek bir ferdinin hayatını kaybetmeyeceği zemini inşa edelim. Sayın Davutoğlu’nun ve sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşma barışa suikast girişimidir. Gelin HDP olarak şiddet, 'Savaş kimden gelirse gelsin hep birlikte sizin savaş yapmanız izin vermeyeceğiz' diyelim. Bu Meclis 'evet' derse vallahi de billahi de bu savaş 48 saat içerisinde durur.

MURAT ÖZÇELİK: BİR ULUSAL GÜVENLİK SORUNU İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

CHP adına Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Murat Özçelik konuştu:

IŞİD Türkiye'de adam devşirme, eğitim faaliyeti yaptı. Bir ulusal güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız. Suriye'deki iç savaş Türkiye içersine taşındı. IŞİD palazlanırken PKK Batı'nın gözünde aktör oldu. Türkiye tedbir almadı. Türkiye iki lanetin eylemleri ile karşı karşıya. Hükümet yapmayacağım dediği şeylerde u dönüşü yaptı. Bu süreçten sonra Türkiye'nin Suriye, çözüm süreci ve Selefi politikalarının aynen devam etmesi mümkün görünmüyor. IŞİD'e yönelik olarak savaşımızda ciddi zaaflar var. IŞİD'e karşı çok daha derin tedbirler alınmalı.

ÜMİT ÖZDAĞ: İŞ ÇIĞIRINDAN ÇIKMIŞTIR

MHP Grubu adına Gaziantep Milletveli Ümit Özdağ konuştu:

Ortadoğu'daki savaşın dalgaları Türkiye'ye vuruyor. MHP, AKP'yi bir çok kez uyarmıştır. İş çığırından çıkmıştır. İşleri çığırından çıkaran PKK ile müzakere ve dış politikadır. Güvenlikçi politikaların öncü isimleri AKP döneminde yargılandı. Müzakere olursa terör örgütü muhattabınız olur. Çıkar yol tekrar terörle mücadele stratejisinin benimsenmesidir. Esad'ı devirmek tutku olunca Suriye'de PKK'nın önü açıldı. Suriye gibi ülkelerde rejim yıkılırsa devlet de yıkılıyor. Bu politika Türkiye'yi Pakistanlaştırdı. Türkiye'de Selefi cihatçı bir gelenek oluşuyor. Kürtler ve Zazalar bizim öz kardeşimizdir. MHP'nin HDP'ye tavrı şehitlerimizden dolayıdır. HDP'nin bugün yaptığı sahte barış çağrılarına inanmıyoruz. 

AHMET AYDIN: SEÇİMLE OPERASYONLAR ARASINDA İLİŞKİ KURMAK HADSİZLİKTİR

AK Parti adına Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın konuşuyor:

MHP'yi dinledikçe HDP'nin, HDP'yi dinledikçe MHP'nin bize minnet etmeleri gerektiğini anlamış olduk. Siz barajı geçmek için terör örgütleri, çeteler, paralel ile bir araya geldiniz. AK Parti'nin yaptığı ilk iş red, inkar politikalarını değiştirmek oldu. Sadece 7 Haziran'dan bu yana 650 terör eylemi gerçekleştirildi. Demokratik dönüşüm için silahın aradan çıkması lazım. Biz silahların aradan çıkması için çok uğraştık. Seçimle operasyonlar arasında ilişki kurmak hadsizliktir. Şiddetten beslenenler çözümü istemezler. Yeni seçim düşünmüyoruz, koalisyon çalışmaları sürüyor. Hükümetimizle DAEŞ arasında bağlantı kuranlar müfteridir. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu