BM: Suriye, İnsanlık Vicdanında Bir Utanç ve Lekedir

BM: Suriye, İnsanlık Vicdanında Bir Utanç ve Lekedir


BM Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, Suriye'deki durumun insanlık vicdanında bir utanç ve leke olduğunu belirterek: "BM Güvenlik Konseyi'ni, elindeki seçenekleri, ıstırap içindeki Suriye halkının gözünden tekrar değerlendirmeye çağırıyorum." dedi.

O'Brien, BM Güvenlik Konseyi'ne, Suriye'deki insanî duruma ilişkin bilgi vererek, ülkedeki krizin sosyal ve ekonomik dokuyu tedricî şekilde tahrip ettiğini söyledi.

“Nüfusun Yüzde 80’i Yoksul”

Ülke nüfusunun yüzde 80'inin yoksulluk içinde yaşadığını ve en temel ihtiyaçlarına bile ulaşamadığını ifade eden O'Brien, 4,6 milyon kişinin ulaşılması güç bölgelerde, 422 bin Suriyelinin de kuşatma altında bulunduğunu kaydetti.

“Suriye, İnsanlık Vicdanında Bir Utanç ve Lekedir”

Konuşmasında: "Suriye'deki durum insanlık vicdanında bir utanç ve lekedir." diyen O'Brien:

"Bu ümitsiz ve beyhude şiddet döngüsüne siyasî çözüm bulunması her zamankinden daha aciliyet kazanmıştır. BM Güvenlik Konseyi'ni, ellerindeki seçenekleri, ıstırap içindeki Suriye halkının gözünden tekrar değerlendirmeye çağırıyorum." diye konuştu.

“Suriyelilere Evsahipliği Yapan Ülkeler Daha Fazla Desteklenmeli”

Yılbaşından bu yana 1 milyondan fazla kişinin daha evlerini terk etmek zorunda kaldığını, komşu ülkelere sığınan kayıtlı mülteci sayısının da temmuz ayı başında 4 milyona ulaştığını vurgulayan Stephen O'Brien:

"Bu olağanüstü yükü omuzlayan, Suriyelilere cömertlik ve misafirperverlik gösteren ülkelere teşekkür ediyorum. Uluslararası toplum, Suriyeli sığınmacılara evsahipliği yapan ülkelere daha fazla destek vermeli ve daha fazla Suriyeliyi ülkelerine kabul etmeliler." şeklinde konuştu.

O'Brien, gelecek ay Şam'ı ziyaret etmeyi planladığını da kaydetti.

Suriye'de Güvenli Bölge Oluşturulması

Stephen O'Brien, toplantının ardından gazetecilerin, Suriye'de güvenli bölge oluşturulması çalışmalarına ilişkin sorularını da cevapladı.

"Güvenli bölge" diyebilmek için güvenliğin garanti edilmesinin önemine işaret eden O'Brien: "Görmek istemediğimiz şey, bir yerin güvenli bölge ilân edilmesi, ardından insanların o bölgeye akın etmesi ve yeterli güvenliğin sağlanamaması." dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu