Adıyamanlılar medyaya tepki gösterdi

Adıyamanlılar medyaya tepki gösterdi


Birçok medya kuruluşu tarafından Adıyaman’ın hedef gösterildiği haberlerin yapılmasının kendilerini rahatsız ettiğini belirten STK yöneticileri ve Adıyamanlılar, kendilerinin ve kentlerinin IŞİD’in üssüymüş gibi gösterilmesine sert tepki gösterdi.

Suruç saldırısını gerçekleştiren bombacının Adıyamanlı çıkması üzerine birçok medya kuruluşu tarafından Adıyaman’ın IŞİD’in üssüymüş gibi gösterilerek hedef tahtasına oturtulmasına tepki gösteren Adıyaman halkı ve Adıyaman’da faaliyet yürüten STK temsilcileri,  ‘Yine Adıyaman’ gibi başlıklar atılmasına STK sert tepki gösterdi.

Huzur kenti olarak bilinen Adıyaman’ın, son zamanlarda terör olayları ile gündeme gelmesinin Adıyaman halkını tedirgin ettiğini belirten halk, ulusal basında atılan başlılarla bu tedirginliklerinin daha da arttığını, zira bu haberlerle Adıyamanlılar olarak hedef haline getirildiklerini söyledi.

Basında çıkan haberlere karşı tepkilerini İlke Haber Ajansına (İLKHA) anlatan STK temsilcileri ve Adıyaman halkı bu duruma üzüldüklerini dile getirdi.

“Medya kuruluşları şehrimizi hedef gösteriyor”

Adıyaman’ın, tarihi boyunca farklı kimlikleri bünyesinde barındırmış; Türklerin, Kürtlerin Süryanilerin, Alevilerin ve Sünnilerin bir arada yaşama kültürü geliştirdiği bir il olduğunu belirten Adıyaman İHH Şube Başkanı Fadıl Akkuş, Adıyamanlılar olarak, barıştan, huzurdan, istikrardan yana bir şehrin insanı olduklarını söyledi.

Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı ülke olarak çok ciddi bir şekilde etkilediklerine dikkat çeken Akkuş, “Birçok ilimizde olduğu gibi Adıyaman’da da toplumsal ayrıştırma ve çatışma ortamı oluşturmaya yönelik bazı girişimlere üzülerek şahit olmaktayız. Bu girişimlere bazı ulusal medya kuruluşları da şehrimizi hedef göstererek dâhil olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Bölgede çatışma ortamının oluşturmasına zemin hazırlanıyor”

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirmede bulunan Adıyaman Vahdet-Der başkanı Bilal Demir ise yaptığı açıklamada; IŞİD üzerinden Adıyaman’ın hedef gösterilmek istendiğini söyledi.

Demir, “Adıyaman’ın IŞİD’in merkeziymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Birileri istiyor ki; sakin ve huzur kenti olan Adıyaman’da çatışma ile kan ile terör ile anılsın. IŞİD’in merkeziymiş gibi göstermek için bilinçli olarak yapılan haberler, PKK’nin bölgeye yönelmesine ve çatışma ortamının oluşmasına zemin hazırlıyor.” şeklinde konuştu.

Zamanında Gülen cemaatine bağlı polislerce Vahdet-Der’e karşı kurulan kumpasa da değinen Demir, “Paralel yapının emniyetteki elemanları Adıyaman Vahdet-Der üyelerini usulsüz bir şekilde ve düzmece belgelerle suçlu göstererek cezalar verilmesini sağladı.  Gencecik insanlar hala ceza evinde bulunmaktadırlar.” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu