HDP/DBP halkı sokağa çağırdı

HDP/DBP halkı sokağa çağırdı


Türk savaş uçaklarının PKK'ya yönelik saldırısı akşam 18.00'de Diyarbakır'da DTK binası önünde protesto edilecek.

HDP ve DBP'nin il örgütlerinin ortak imzasıyla basına servis edilen açıklamada 6-8 Ekim olaylarına vurgu yapılarak "halkımız Kobanê'nin direniş ruhuyla AKP'nin savaş baronlarının geliştirmeye çalıştığı savaş konseptini mutlaka boşa çıkaracak ve özgürlüğünü kazanacaktır." ifadelerine yer verdi. 

HDP ve DBP il örgütlerinin yaptığı açıklama metninin tamamı şu şekildedir: "Devlet ve AKP hükümeti tarafından uzun süredir hazırlıkları yapılan savaş konsepti dün gece itibariyle devreye sokulmuştur. Uzun süreden beridir yürütülen demokratik çözüm sürecinin bir sonucu olarak, halklarımız açısından çok kıymetli olan ateşkes süreci de medya savunma alanlarına dönük yapılan saldırıyla tamamen ortadan kaldırılmıştır. 

Hiçbir şekilde kabul edilemez bir durum ile karşı karşıyayız. Bu saldırı ve savaş konseptine karşı halkımızın tepkisini en güçlü bir şekilde ortaya koymasından başka bir seçenek kalmamıştır. Bütün halkımızın demokrasi ve çözümden yana olan herkesin yaşamın her alanında tepkisini ortaya koyması gerekir. En kısa süre içerisinde Amed'te bu tepkinin ortaya konması noktasından bütün halkımızın saat 18.00'de DTK binasının önünde bir araya gelerek yapılacak basın açıklaması ile birlikte tepkisini somutlaştırmaya çağırıyoruz. Halkımız Kobanê'nin direniş ruhuyla AKP'nin savaş baronlarının geliştirmeye çalıştığı savaş konseptini mutlaka boşa çıkaracak ve özgürlüğünü kazanacaktır. Bu anlamda bugün saat 18. 00'de DTK binasının önünde yapacağımız basın açıklamamızı halkımızın sahiplenmesi hayati önemdedir."

Hatırlanacağı üzere Selahattin Demirtaş'ın 6-8 Ekim olayları öncesi halkı sokağa çağırması üzerine 50'den fazla vatandaş hayatını kaybetmişti. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Dayakçı öğretmen gözaltında
Türkiye
Ehliyet alacaklar dikkat! O sınav kaldırıldı
Dünya
Zapatero'dan Türkiye açıklaması

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu