Bakan Işıl: '2023 hedeflerine katkı sağlayacak'

Bakan Işıl: '2023 hedeflerine katkı sağlayacak'


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bilim merkezlerinin, nitelikli insan kaynağının artmasını sağlayarak Türkiye'nin 2023 hedeflerine katkı sunacağını söyledi.

Işık, bilim merkezlerinin belediye ve üniversite gibi kurumlarca kurulup işletildiğini söyledi.

TÜBİTAK'ın 2008'den bu yana belediyelerle uygun görülen kamu kurumlarının bilim merkezi projelerini desteklediğini ifade eden Işık, Konya, Kocaeli, Kayseri, Bursa ve Elazığ'dan bu konuda gelen taleplerin karşılandığını bildirdi.  

Işık, bilim merkezlerinin kurularak sayısının arttırılmasının TÜBİTAK’ın bilimin yaygınlaştırılması misyonunun bir uzantısı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"TÜBİTAK, bilim merkezlerinin toplumumuzda bilim kültürünü yaygınlaştırmak için son derece kritik bir rol üstleneceği öngörüsünden yola çıkarak, ülkemizde bu merkezlerin kurulmasını ve yıllar içinde sayılarının artırılmasını hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 23'üncü toplantısında özellikle çocukların ve gençlerin bilime olan ilgi ve meraklarını artıracak, teknolojiyi daha doğru kullanmalarını sağlayacak bilim merkezlerinin 2016 yılı itibarıyla tüm büyükşehirlerde, 2023 yılı itibarıyla tüm illerde kurulmasına yönelik çalışmaların yerel yönetimlerle işbirliği halinde gerçekleştirilmesine karar verildi."

- "Bilim merkezlerine ilgi yoğun"

Bilim merkezlerinin farklı yaş gruplarından insanları bilimle buluşturduğuna işaret eden Bakan Işık, merkezlerin bilim ve teknolojiyi toplum için ulaşılır bir hale getirdiğini, etkileşimli öğretim yaklaşımıyla ziyaretçilerini keşfetmeye teşvik ettiğini anlattı.

Işık, bilim merkezlerinin günlük olaylara bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşabilme yönünde bir ufuk açtığına da dikkati çekerek, "Bilim merkezlerinin amacı, tüm bilgileri tam anlamıyla vermek değil kişilerin bilime karşı olan ilgilerini artırmak ve dikkatlerini çekebilmektedir" dedi.

Merkezlerin özellikle okul gruplarınca ziyaret edildiğini ve oldukça fazla ilgi gördüğünü aktaran Işık, "Bir yılı aşkın süredir hizmet veren Konya Bilim Merkezi bugüne kadar yaklaşık 300 bin ziyaretçi ağırlamıştır. Kocaeli ve Elazığ Bilim Merkezleri de yeni açılmış olmalarına rağmen yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır ancak bireysel ziyaretlerin yurtdışındaki bilim merkezlerine göre düşük olduğu görülmektedir" ifadesini kullandı. 

- "2023 hedeflerine katkı"

Bakan Fikri Işık, Türkiye'de bilim merkezlerinin sayısının artması ve bilim merkezi kültürünün topluma yerleşmesiyle bireysel ziyaretlerinin de artacağını tahmin ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bilim merkezlerinin başlıca amaçları, toplumun bilim ve teknolojiye olan ilgi ve merakını artırmak ve toplumun temel bilimleri, mühendislik bilimlerini, teknolojiyi ve sağlık bilimlerini daha iyi anlamalarını sağlamaktır. Bilim merkezleri, nitelikli insan kaynağının artmasını ve ülkemize katma değer sağlayabilecek bir neslin yetişmesini desteklemektedir. Bilim merkezleri, 2023 hedeflerine katkı sağlayacaktır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'den tezkere açıklaması
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Merkel oy alabilmek için Türkçe afişler hazırladı..

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu