Obama'dan yabancı savaşçı açıklaması

Obama'dan yabancı savaşçı açıklaması


Suriye’ye yabancı savaşı akışını durdurmak için çalıştıklarını belirten ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye ve Ürdün başta olmak üzere bölge ülkeleri ile birlikte hareket ettiklerini açıkladı.

İngiltere özerk yayın kuruluşu BBC'ye bir mülakat veren Obama Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadele, İran'la P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşma, Avrupa Birliği'nin (AB) geleceği ve ABD'deki bireysel silahlanma ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘YABANCI SAVAŞLARIN GEÇİŞİNİN ENGELLENMESİNDE İLERLEME SAĞLADIK'

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun operasyonlarına devam ettiğini kaydeden Obama, müttefikleriyle yakın işbirliği içinde çalıştıklarının da altını çizdi: "Türkiye, Ürdün ve bölgedeki diğer ülkeler ile birlikte yapmak istediğimiz şey, sadece IŞİD'in etkili olduğu çevreyi küçültmek değil, yabancı savaşçıların Suriye'ye geçişini durdurmak için bir ortam oluşturmaya da çalışıyoruz. Bu konuda da ilerleme sağladık.”

‘ESED, RUSYA VE İRAN, SURİYE'DE BİR GEÇİŞ SÜRECİNE İHTİYAÇ OLDUĞUNU ANLAMALI'

ABD Başkanı Obama, Suriye'de dört yılı aşkın süredir devam eden çatışmalara da değindi.

Suriye'de siyasi bir geçiş sürecine ihtiyaç olduğunu belirten Obama, "Bölgenin tamamının daha uzun ve daha kanlı bir çatışmanın içine çekilmemesi için (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esed'ın, Rusların, İranlıların bunu anlamasını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘İRAN'IN NÜKLEER SİLAH SAHİBİ OLMASINI ENGELLEDİK'

Tahran'la imzalanan nükleer anlaşmaya yönelik eleştirilere de yanıt veren Obama, önceliklerinin İran'ın nükleer silah sahibi olmasının engellenmesi olduğunu ve bunu başardıklarını söyledi. İran'ın, yaptırımların kaldırılması ile elde edeceği kaynakları ekonomisini güçlendirmeye harcayacağını savunan Obama, anlaşmanın Amerikan Kongresi'nden geçeceğinden emin olduğunu kaydetti.

‘İNGİLTERE AB'DE KALMALI'

İngiltere'nin AB'deki geleceğine ilişkin açıklamalar yapan Obama, İngiltere'nin uluslararası toplumdaki etkinliğini sürdürebilmesi için AB'de kalması gerektiğine dikkat çekerek, “Çünkü, sahip olduğumuz değerlerin sadece bizim için değil, Avrupa ve tüm dünya için doğru olduğuna inanıyoruz” dedi.

'BİREYSEL SİLAHLANMA SORUNUNU KALAN 18 İÇİNDE ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIM'

Görev süresi Ocak 2017'de sona erecek olan Obama, en büyük hayal kırıklığının ise ABD'deki bireysel silahlanmaya ilişkin 'sağduyulu' yasaları çıkartamamak olduğunu söyledi. 

11 Eylül'den bu yana, terör saldırıları nedeniyle hayatını kaybeden ABD'lilerin sayısının 100'den azken, silahlı şiddet olayları sonucunda 10 binden fazla Amerikalının öldüğünün altını çizen Obama, “Bu sorunu çözememek bize acı veriyor. Ancak bu, kalan 18 ayda bu sorunu çözmeye çalışmayacağım anlamına gelmiyor" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu