Koalisyon heyetlerinin oluşum aşamasına geçildi

Koalisyon heyetlerinin oluşum aşamasına geçildi


AK Parti ve CHP arasında süren koalisyon görüşmeleri çerçevesinde, iki partinin "ilkelerini" masaya yatıracak heyetlerin oluşumu aşamasına geçildi.

Dün AK Parti adına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP adına Haluk Koç'un bir araya geldiği görüşmenin ardından, her iki parti de görüşmeleri yapacak isimleri belirlemek için harekete geçti. 

Genel Başkanlar tarafından belirlenecek heyetlerin, 3 veya 4 kişiden oluşması bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun isimleri belirlemek için henüz çalışmaya başlamadığı ifade edilirken, heyete, Genel Başkanlar düzeyinde yapılan görüşmeye katılan isimlerin ise seçilmesi olası görülüyor. 

-Görüşmeler Meclis'te yapılacak

Heyetlerin oluşturulmasının ardından ise "ilkelerin" masaya yatırılacağı görüşmelere geçilecek. Görüşmelerin ise TBMM'de gerçekleştirileceği öğrenildi. 

Bu görüşmelerde her iki partinin koalisyon için önerileri değerlendirilecek. CHP'de masadaki konular daha önce açıklanan 14 ilke olurken, AK Parti'nin önceliklerinin ise anayasa, seçim sistemi, ekonomi, eğitim, güvenlik ve dış politika ağırlıklı olacağı belirtiliyor. 

CHP'nin "torbasında", "demokratik kurum ve kurallarda oluşan aşınmaların nasıl giderileceği", "sosyal ve ekonomik politikalarda nelerin ortaklaşılabileceği" ve "dış politika konusunda nelerin masada bulunabileceği" konuları da bulunuyor. 

Yetişmesi halinde hafta sonuna doğru, aksi durumda ise hafta başında görüşmesi beklenen heyetler, "olurları" ve "olmazları" belirleyecek. 

-Anlaşılamayan konular tekrar ele alınacak

İki partinin de çekince göstereceği konular heyetler tarafından bir kez daha ele alınacak. Eğer burada da bir sonuç çıkmazsa, çözüm genel başkanlara bırakılacak. 

Her iki partideki eğilim de görüşmeleri "gidebildiği noktaya" kadar götürmek.

CHP başından beri dillendirdiği "çözümsüzlüğün adresi olmamak" için görüşmelerin devamına büyük önem veriyor.

"Mutlaka bir koalisyon kurulacak" fikriyle hareket etmediğini vurgulayan CHP, anlaşılması durumunda "güçlü ve geniş tabanlı" bir koalisyonun ise ülkeye faydalı olacağı noktasında duruyor.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu