Davutoğlu siyasete Hoca üslubu getirdi

Davutoğlu siyasete Hoca üslubu getirdi


Üniversite hocalığından siyasete atılan ve Türk politikasına damgasını vuran Başbakan Ahmet Davutoğlu siyasete de farklı bir üslup getirdi.

AK Parti Genel Başkanı seçildiği kongrede kullandığı 'epistemoloji' kelimesiyle nasıl bir dil kullanacağının ipuçlarını veren Davutoğlu'nun son olarak istikşafi sözcüğünü hatırlattı. 2002'de Türkiye ile Yunanistan arasında Ege kıta sahanlığı konusunda yürütülen müzakereler sırasında kullanılan ve 'keşif' anlamına gelen kelime, Davutoğlu tarafından adeta yeniden canlandırıldı. Batı ve Doğu kültürü arasında bir sentez oluşturma çabasındaki Davutoğlu, grup toplantılarından mitinglere kadar yaptığı her konuşmaya selamlama ile başlıyor. Hitaplarında hem Osmanlıca, İngilizce ve Arapça kelimelerden alıntı yapıyor hem de entelektüel bir dil kullanıyor. Davutoğlu'nun sıkça kullandığı kelimeler arasında epistemoloji, kadim, istişare, mahfil, defansif, ahitleşme, vakur, Afro-Avrasya, opsiyon, tarihdaşlık, soydaş, formasyon, 'liyakat, ahlak restorasyonu, ötekileştirme, realist, network ve modernite bulunuyor. Başbakanın kitaplarının isimleri de bu paralelde; Alternative Paradigms, Küresel Bunalım, Stratejik Derinlik, Teoriden Pratiğe: Türk Dış Politikası Üzerine Konuşmalar...

Okuma sevdası daha ilkokulda başlayan, üniversite yıllarında ise Eflatun'dan Hegel'e kadar düşünce tarihini inceleyen Davutoğlu, İstanbul başta olmak üzere gittiği her şehirde sahaflara uğrayarak kitap topluyor. 

DAVUTOĞLU SÖZLÜĞÜ
Epistemoloji: 
Bilgi kuramı 
İstikşafi: Keşif
İstişare: 
Danışma
Mahfil: 
Toplantı yeri
Vakur: Ağırbaşlı Opsiyon: 
Bekletme süresi
Kaynak : Türkiye

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu