Suriyeli Türkmenlere bayram yardımı

Suriyeli Türkmenlere bayram yardımı


Türkiye Diyanet Vakfı tarafından temin edilen 12 tır insani yardım Suriye'nin Halep kentindeki Türkmen ve Arap ailelere ulaştırıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İzmir Müftülüğü'nün koordinesinde hayırsever iş adamlarından toplanan gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan yardım tırlarından 5'i Halep'te, 7'si ise Azez'de dağıtılmaya başlandı.

Suriye'deki yardımları organize eden Suriye Türkmen Milli Hareketi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dağıtılmaya başlanan yardımların un, şeker, makarna, yağ, çocuk bezi ve diğer zorunlu temel gıda maddelerinden oluştuğunu söyledi.

Türkiye'den yapılan yardımların süreceğini belirten Cevizci, ''Ramazan Bayramı nedeniyle Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Suriye'deki Türkmen ve Araplara gönderilen yardımlar, halk tarafından memnuniyetle karşılandı'' dedi.

Muhalif gruplardan Cephetul Şam'ın komutanlarından Türkmen asıllı Zekeriya Karslı da yardımlardan memnun olduklarını ancak Esed yönetimine karşı başarılı olabilmeleri için askeri mühimmat ve lojistik desteğe de ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Karslı, ''Bu yardımlar, iki ülke halkları arasındaki var olan sevgi ve güven ortamını güçlendirmiştir'' şeklinde konuştu. 

Almanya Yeşiller Partisi'nde iki dönem milletvekili seçilen Türkmen asıllı Cemal Karslı da Suriye'de yapılacak yardımlara aracılık etmeye çalıştığını kaydetti.

"-Hem Türkiye, hem Suriye bizim vatanımız"

Yardımları Suriye'yu ulaştırmada köprü görevi gördüklerini dile getiren Karslı, şöyle devam etti:

"Hem Türkiye bizim vatanımız, hem Suriye bizim vatanımızdır. İki tarafın halkı bizim halkımızdır. Bu yardımları dağıtmak üzere Suriye'ye geldim. Yardım verdiğimiz Türkmenlerin adeta gözlerinin içi parlıyor. Türkmenler bu yardımlarla şunu anladılar, bizim de arkamızda birileri var, oda Türkiye'dir. Türkiye'nin onları desteklemesinden çok umutlular.''

- "Allah onlardan razı olsun'' 

Havan Killis köyünde yardım alan  90 yaşındaki Döne Mahmut, yardımlar için Türk yetkilileri ve Türk halkına teşekkür ederek, "Allah onlardan razı olsun'' dedi.

İbrahim Muhammed de Türk halkının kendilerine sahip çıktığını söyledi.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Türk hükümeti ile Türk halkının Türkmenlere sahip çıktığını belirten Muhammed, "Bugün Türkiye'de bayram var ancak burada bayram yok. Burada savaş var'' diye konuştu.

 Yardım alan Hasan Ali ise iç savaşın yaşandığı Suriye'deki Türkmenlerin gönderilen yardımlarla bayrama bir nebze de olsa mutlu girdiğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu