Koalisyon görüşmeleri bayramdan sonra kaldığı yerden

Koalisyon görüşmeleri bayramdan sonra kaldığı yerden


63. hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmelerine bayramdan hemen sonra devam edeceklerini söyledi. Salı günü MYK toplantısı var.

İstanbul Sultanahmet Camii'nde bayram namazı kıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ilk turu biten koalisyon görüşmelerini değerlendirdi. 63. hükümeti kurmakla görevlendirilen ve bunun için CHP, MHP ve HDP ile görüşen Davutoğlu şunları söyledi:

"Ramazan Bayramı öncesinde birinci turu bitirme hedefindeydik, bitirdik. Güzel görüşmeler yaptık. Bütün genel başkanlara, gösterdikleri misafirperverlik için bir kez daha teşekkür ediyorum. Çok açık yürekli istişarelerde bulunduk. Şimdi bu tabloyu hep beraber değerlendireceğiz. Hem biz yani hükümeti kurmakla görevlendirilmiş taraf olarak değerlendireceğiz hem de muhataplarım genel başkanlar yaptığımız görüşmelerle ilgili bayramın da getirdiği atmosfer içinde istişarelerde bulunacaklardır. Bayram sonrasında hemen çalışmalara başlayacağız tekrar. Görevlendirdiğimiz arkadaşların temaslarından sonra ikinci tur istişareler olacak. Salı günü AK Parti MYK'sını genişletilmiş bir şekilde toplamayı düşünüyorum. MYK'da arkadaşlarımıza hem bilgi aktaracağız, değerlendirmeler yapacağız. Bütün bu izlenimleri aynı gün Bakanlar Kurulu ve partinin diğer organlarında görüşeceğiz. En doğru kararları, en doğru adımları, en doğru zamanda atmak için çaba sarf edeceğiz. Dolayısıyla bayram sonrasında hemen bu çalışmaları sürdüreceğiz."

"Öncelikle helalleşme"

"Mesajım temelde şu tüm muhalefet liderlerine; seçim kampanyası esnasında karşılıklı olarak gönül kırıklıklarına dahi sebebiyet vermiş olan bazı açıklamalar olmuş olabilir. Herkesin birbirine herhangi gönül kırıklıkları varsa öncelikle bu konuda helalleşmesi ve gönüllerini açması gerekir. Muhalefet liderleriyle yaptığım görüşmede bunun sağlanmış olduğunu görmekten mutluluk duyuyorum. Bundan sonra da hepimiz nihayet ülkeye hizmet için siyaset yapıyoruz. Bunu unutmadan, parti ve şahsi planlamalarımızın ötesinde ülkemizin geleceği için ikinci tur öncesinde tekrar bir muhasebe yapmalarını ve en iyi şartlarda kalıcı ve güçlü bir hükümeti oluşturmak için her türlü görüşe açık olmalarını rica ediyorum." 

Davutoğlu koalisyon görüşmelerinde CHP ile daha ileri aşamada olduklarını söylemiş ve "Oyunun sonunda koalisyon görüyorum" demişti. Muhtemel bir hükümet ortaklığında seçim barajını düşürmeyi teklif edeceklerini de belirtmişti.

Ahmet Davutoğlu ayrıca, "Allah, başta Filistin olmak üzere Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de, Libya'da, Somali'de, Orta Asya'nın değişik bölgelerinde zor şartlarda bayramı kutlamak zorunda kalan kardeşlerimize yardım eylesin. Türkiye, her zaman kendi içindeki barış ve huzuru sağlamak yanında dünyadaki bütün mazlumlarla da omuz omuza bayramların en iyi şekilde idrak edilmesi için çaba sarf etmeye devam etmiştir" dedi.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu