Davutoğlu: Bütün yaşlıların ellerini öpün

Davutoğlu: Bütün yaşlıların ellerini öpün


Başbakan Davutoğlu, "Hep beraber bu bayrama yürürken, devlet adamları olarak hepimiz Türkiye için güzel bir gelecek hazırlamanın çabası içindeyiz" dedi. Ramazanın paylaşma imkanı verdiğini, birçok kişinin şimdiye kadar fitrelerini ödediğini, zekatlarını hesap ettiğini, fakirleri sevindirdiğini, sofralarını ve gönüllerini açtığını anlatan Davutoğlu mesajında "Çevrenizdeki bütün yaşlıların ellerini öpün" ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı videolu mesajına, "Büyük bir coşku içinde bayrama hazırlanan değerli vatandaşlarım, gönül coğrafyamızda Türkiye aşkıyla, Türkiye muhabbetiyle yaşayan değerli tarihdaşlarım, yurtdışındaki vatandaşlarımız, her şeyden önce mübarek ramazan sonrasında, mübarek bayramınızı tebrik ediyorum, ailelerimize, çocuklarımıza, torunlarımıza, büyüklerimize bayram sevinci içinde nice günler temenni ediyorum" ifadeleriyle başladı.

Ramazanın şerleri defetme ayı, şerlere karşı, baskılara, zulümlere, açlıklara maruz olmuş kişilerin, kardeşlerin haletiruhiyesini anlama, empati yapma ayı olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:
"Bir ay boyunca bir muhasebe yaptık, ramazan, aslında 3 aylarla birlikte başlayan bir manevi iklime hep beraber girdik, recep, şaban, ramazan ve bir aylık ramazan boyunca da muhasebemizle kendimizi, nefsimizi hesaba çektik. Nasıl bir dünyada yaşadığımızı, nasıl bir dünya kurmamız gerektiğini hep birlikte tefekkür ettik. Çok acılı şartlarda yaşayan kardeşlerimizin acılarını anlamaya çalıştık. Yiyecek ekmeği olmayanların, içecek suyu olmayanların hallerini orucumuz ile anlamaya çalıştık. Her iftarda bir buluşma vardı, nimet ile bedenin buluşması kadar ruhların buluşması da.

Şöyle etrafımıza bir bakınız, Türkiye'de bir ay içinde coşkuyla iftar sofralarına otururken, çevre komşu ülkelerde, Suriye'de iç çatışmalar sebebiyle, Irak'ta kardeş kavgaları sebebiyle, Yunanistan'da ekonomik krizler sebebiyle bizim sahip olduğumuz imkanlara sahip olmayan birçok çevre ve dost ülke vatandaşlarının, insanların, komşularımızın hallerini bir kez daha düşünme imkanı verdi ramazan."

"Yardımlar, bir milletin ortak dayanışma ruhu"

Ramazanın paylaşma imkanı verdiğini, birçok kişinin şimdiye kadar fitrelerini ödediğini, zekatlarını hesap ettiğini, fakirleri sevindirdiğini, sofralarını ve gönüllerini açtığını anlatan Davutoğlu, "Buradan ülkemin her köşesindeki fitre veren, zekat veren, fakirlere, muhtaçlara yardım eli uzatan vatandaşlarıma, kardeşlerimize teşekkürü bir borç buluyorum" dedi.

Onların yardımlarının sadece bir insanın diğer insana yardımı olmadığını, bir milletin ortak dayanışma ruhu olduğunun altını çizen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bir toplumun bir arada kalmasını sağlayan en temel dayanak noktalarından biri bu dayanışma ruhudur. Depremler gördük biz, savaşlar gördük, acılar gördük, bu millet büyük sınavlardan, büyük imtihanlardan geçti, dayanışma ruhuyla, bilinciyle ayakta kaldı. İşte ramazan boyunca da gün boyu herhangi bir şey yemememiz, bazı ihtiyaçlarımızdan kendimizi uzak tutmamız, aslında sıradan bir mahrumiyet yolculuğu değildi, başkalarının hallerini tefekkür etmek ve aynı zamanda derinleşme yolculuğuydu. Şimdi bayrama kavuşuyoruz, ramazandaki tefekkürümüzün ve yaptığımız ibadetlerin semerelerini görme günüdür bayramlar. Bayramınızı tebrik ediyorum. Bayramlarımız hep güzel günlerin, güzel olayların habercisi olsun diliyorum."

"Çevrenizdeki bütün yaşlıların ellerini öpün"

Davutoğlu, gençlere de çağrıda bulunarak, şöyle konuştu:
"Sadece kendi annelerinizi, babalarını, dedelerinizi, babaannelerinizi, anneannelerinizi değil, çevrenizdeki bütün yaşlıların ellerini öpün. 'Bana bir selam veren olmayacak mı' diyen kim varsa, gidin ona selam verin, onları ziyaret edin, onların tecrübelerinden, alınlarındaki kırışıklarda birikmiş o derin yorgunluktan ders almaya çalışın ve bilin ki eğer o yaşlılarımızın yaptığı fedakarlıklar olmasaydı bizler bugün özgür bir Türkiye'de huzur ve başı dik bir şekilde yaşıyor olamayabilirdik. Eğer onların sabırla, sebatla, alın teriyle ürettiği bir Türkiye olmamış olsaydı, belki bugün biz başka ülkelerdeki ekonomik krizler gibi krizlerle karşı karşıya kalabilirdik. Bu topraklara alın terini döken her emekçimizin, bu topraklara ruhunu, aşkını veren her sanatçımızın, bu topraklar için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır Mehmetçiklerimizin, bu topraklarda kendisini geleceğe hazırlayan bütün gençlerimizin bayramını kutluyorum."

'Bayramınızı mutlu bir şekilde kutlayın'

Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Emin olunuz, bizler hep beraber bu bayrama yürürken, devlet adamları olarak hepimiz bu sorumluluğu da hissederek Türkiye için güzel bir gelecek hazırlamanın çabası içindeyiz. 7 Haziran seçimlerini barış ortamı içinde yapmış olmanın gururunu taşıyoruz. Şimdi onun gereğini yaparak inşallah ülkemizde, ülkemizi 2023'e taşıyacak güçlü bir hükümeti oluşturmanın çabası içindeyiz. Sizler bayramınızı müsterih bir şekilde ve mutlu bir şekilde kutlayın. Ülkenize güvenin, bu ülkenin potansiyeline, bu ülkenin dayandığı değerlere güvenin ama en önemlisi kendinize güvenin ve sizinle birlikte yürüyen bütün kardeşlerimize tam bir güven hissi içinde olun."

Yurtdışındaki, Orta Asya'daki, Balkanlar'daki, Ortadoğu'daki, Afrika'daki Müslümanlara da seslenen Davutoğlu, Türkiye'ye güven duymalarını istedi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu