Yunanistan'da göstericiler polisle çatıştı

Yunanistan'da göstericiler polisle çatıştı


Yunanistan'da Brüksel zirvesinde çerçevesi çizilen kurtarma paketi oylanırken başkent Atina sokakları karıştı.

Euro Bölgesi liderlerinin Yunan hükümetine "86 milyar avroluk üçüncü kurtarma paketi" karşılığında talep ettiği reform paketi ile ilgili kanun tasarısı Yunan Parlamentosu'na geldi.

YUNAN HÜKÜMETİ ÖN ANLAŞMAYI KABUL ETTİ
Yunan hükümeti, söz konusu paketi alabilmesi için reform tasarılarını meclisten geçirdi. Kanun tasarısı kabul edilmesinin ardından, Yunanistan'da kemer sıkma önlemleri daha da ağırlaştırıldı.

YUNANİSTAN'DA KEMER SIKMA ÖNLEMLERİ DAHA DA AĞIRLAŞTI
KDV artırımı dahil vergi oranları yeniden düzenlenerek, iş koşulları ve emeklilik gibi konularda kesintilere gidilecek ve köklü reformlar yapılacak. Yunanistan otomatik bütçe kesintilerini öngören mali kurala geçecek ve istatistik kurumunun bağımsızlığını güçlendirecek. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) de aralarında bulunduğu Troyka (Avrupa Birliği-Avrupa merkez bankası ve IMF) Yunanistan'ı yakından denetlemeye devam edecek. Troyka ülkede kalarak, Yunan kurumlarını reformların uygulanması konusunda yerinde denetleyecek, emeklilik yaşı en az 67 olacak ve ülkedeki kamu çalışanları azaltılacak.

BAZI GÖSTERİCİLER GÖZALTINA ALINDI
Bazı göstericilerin gözaltına alındığı belirtildi. Sintagma Meydanı'nda bugün yapılan gösterilere katılan bazı işçi sendikaları, eczacılar, kamu çalışanları ve belediye işçileri yeni kemer sıkma politikalarına karşı çıkıyor.

ÇİPRAS: DESTEK ALAMAZSAM DEVAM EDEMEM
Diğer yandan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugün parlamentoda yapılması beklenen kritik oylama öncesinde SYRIZA milletvekillerine birlik çağrısında bulundu. SYRIZA meclis grubu toplantısında milletvekillerine hitap eden Tsipras, meclis grubunun desteği olmadan başbakanlık görevine devam edemeyeceğini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu