Davutoğlu koalisyon açıklaması

Davutoğlu koalisyon açıklaması


AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde koalisyon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmeye dair, "Mutabık kalınmış bir koalisyonun müzakereleri değil bunlar" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, Koalisyon görüşmeleri ile ilgili olarak, "Mutabık kalınmış bir koalisyonun müzakereleri değil bunlar. Bunlar, bir müzakere öncesinde, tarafların birbirini doğru anlamalarını temin edici ön görüşmeler. Bir yanlış anlaşılma varsa bunun giderilmesi, istikşafi, yani karşılıklı keşfetmeye ve muhtemel bir müzakere, bir hükümet ortaklığı müzakeresi başlayacak zemin varsa müzakere ondan sonra başlayacak. O da ikinci turda ortaya çıkacak bir durum" ifadelerini kullandı.

"Psikolojik eşiği aşacak bir güven ortamının sağlanması hedeflenecek"

Davutoğlu, "Usul bağlamında söyleyeceğimiz şey şudur, bizim hükümet kurma görevi esnasında yapacağımız müzakerelerde ilk tur yani bu hafta gerçekleşecek turlarda muhataplarımızla, genel başkanlarla ilk değerlendirmeler karşılıklı ilkesel duruşlar, bir anlamda psikolojik eşiği aşacak bir güven ortamının sağlanması hedeflenecek. Niyet ve irade konusunda hepimizin berrak, billurlaşmış bir düşüncede buluşması temin edilmeye çalışılacak" şeklinde konuştu.

"Bizim irademiz, niyetimiz, samimiyetimiz açıktır"

"Küresel ve bölgesel alanda çok yoğun devinimlerin, gelişmelerin yaşandığı bir dönemde hepimize düşen temel görev, ülkemizin ufkunu açacak bir hükümet yapısının bir an önce ortaya çıkmasıdır" ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, "Bizim irademiz, niyetimiz, samimiyetimiz açıktır. Görüşmelerde karşılıklı bir görüş oluşması halinde güçlenerek görüşmeler devam eder. Milletimize güzel ve hayırlı haberleri en kısa sürede verme imkanına kavuşuruz" dedi.

"Kılıçdaroğlu'yla baş başa bir görüşme gerçekleşmediği"

Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla baş başa bir görüşme gerçekleşmediğini kaydederek, "Ekiplerimiz gayet sıcak ve herkesin de fikrini rahatlıkla ifade ettiği bir ortam vardı. Ama belli bir aşamada liderlerle baş başa görüşme talebi gelmesi durumunda buna da olumsuz bakmam" diye konuştu.

KCK'nın açıklamaları

Davutoğlu, KCK'nın açıklamaları ile ilgili bir soruyu da "Biz bu tür tehdit ve şantajlar karşısında atılması gereken adımlardan hiçbir şekilde bir adım dahi geri durmayacağımız gibi Türkiye'de kamu düzeninin tesisi için her türlü tedbiri de almaya kararlıyız" şeklinde yanıtladı.

"Çözüm Süreci'ne darbeyi taahhüdünü yerine getiremeyenler vurdu"

"Eğer Çözüm Süreci'ne birisi darbe vurmuşsa 2013 Mayıs'ında silahlı grupların Türkiye'yi terk etmesi sözünü, taahhüdünü yerine getiremeyenler vurdu" diyen Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"O zamandan bu yana biz sabırla bu silahlı grupların Türkiye'yi terk etmesi ve silahların terkini bekledik. Hep bunu talep ettik ama bir taraftan da demokratikleşme çabalarında da ödün vermedik. Şimdi de halkımızın demokratik hakları konusunda hiçbir şekilde geri adım atmayacağız ancak (KCK'nın açıklamaları) bu şekilde ifadelerle ülkemizi, meşru hükümeti, Meclis'imizi tehdit eden yaklaşımlara da kesinlikle prim vermeyiz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kuzey Irak'dan doçkalı saldırı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Trump'tan Kuzey Kore çıkışı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu