İllegal sol örgütler bir bir PYD'ye katılıyor

İllegal sol örgütler bir bir PYD'ye katılıyor


Türkiye'deki terör örgütleri ve illegal örgütler PYD'ye katılarak ABD'nin oluşturmaya çalıştığı 'Kürt devleti' projesine hizmet ediyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) 11 Haziran tarihli raporunda, PYD'nin askerî kanadı YPG/YPJ'ye dünya genelinden katılımlar olduğunu ortaya çıkarmıştı. Ama asıl katılımların Türkiye'deki sol örgütlerden olduğu ortaya çıktı.

Yıllardır fraksiyon kavgası yapan illegal sol örgütlenmeler, Kobani söz konusu olunca, geçmişi bir kenara bırakıp eylem birliği yaptı. Sol örgütleri Kobani'de birleştiren motivasyonun başında şüphesiz, IŞİD'in dünyaya servis ettiği vahşet görüntülerinin de payı var.

Türkiye'deki silahlı örgütlenmeler için Kobani, bir eğitim sahası haline geldi. Yüzlerce militan bölgeye giderek IŞİD'e karşı savaştı, ölenler, yaralananlar oldu. Bu örgütler cephede çekilen fotoğrafları da servis etmeyi ihmal etmedi.

SDP BUNLARDAN BİRİ

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi geleneğinden gelen bu örgütlenme, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) adı altında legal olarak örgütleniyordu. Ancak Kobani'ye militan göndererek PYD'nin Kürt devleti amacına hizmet ediyor.

PYD'YE EN BÜYÜK DESTEK MLKP'DEN

PYD'YE en büyük desteği, MLKP (Marksist-Leninist Komünist Partisi) verdi. MLKP adı altında Türkiye'de illegal alanda faaliyet gösteren örgütlenme, Ezilenlerin Sosyalist Partisi adı altında legal faaliyet yürütüyor. 1994 yılında kurulan illegal yapı MLKP, Kobani'de en fazla kayıp veren örgüt oldu. MLKP'den 4 militan öldü.

BİR DİĞER ÖRGÜT İSE TİKKO

Bölgede savaşan ve cepheden anlık fotoğraf geçen bir diğer örgütlenme ise MKP (Maoist Komünist Partisi) ile TKP/ML TİKKO'ydu (Partizan). Bu iki örgütlenme, 1968 kuşağından İbrahim Kaypakkaya'nın kurduğu TİKKO'nun devamı niteliğini taşıyor.

TKP'DEN DE YOĞUN BİR KATILIM OLDU

Bu örgütlerin yanında, yıllardır silahlı bir pratiği bulunmayan TKP Kıvılcım (Türkiye Komünist Partisi) üyesi bazı gençlerin inisiyatif alarak bölgeye gittiği biliniyor. Bölgeye giden bir başka yapı, Anarşistlerdi. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde örgütlenen Anarşistler, Kobani'ye bireysel olarak gidip savaştı. 2009 yılında örgüt yöneticisi Orhan Yılmazkaya'nın öldürüldüğü Devrimci Karargâh da Kobani ile ilgili bir bildiri yayımlayarak YPG'ye destek verdiğini açıkladı.

TÜRKİYE AÇISINDAN BÜYÜK SIKINTI

Bu örgütler Kobani'de silahlı mücadele ve bomba eğitimi alıyor. Bu da Türkiye'de planlayacakları eylemlerde pratiklerini geliştirdikleri için daha başarılı olacakları anlamına geliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Çocuklar Avanos'ta çanak atölyelerini gezdi
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Hollande’dan Macron’a destek

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu