CHP'li solcu vekilin kız kardeşinin de 50 rezidansı var

CHP'li solcu vekilin kız kardeşinin de 50 rezidansı var


Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin yüksek miktardaki gayrimenkullerini eniştesinin üzerine yaptığı ortaya çıktı.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile CHP'li milletvekili eşi Gamze İlgezdi hakkında ortaya dökülen rezidans skandallarının ardından Ataşehir Belediyesi'ndeki ihale yolsuzlukları da gün yüzüne çıktı.

Yeni Şafak'ın haberine göre; açılan soruşturmaya şok detaylar damgasını vurdu. Ataşehir Belediye Meclisi kontenjanından belediye başkanı olarak atanan ve başkan İlgezdi'nin hemşehrisi de olan encümen başkanı İlhami Yılmaz'ın bizzat koordine ettiği öne sürülen usûlsüz ihalelerle devlet milyonlarca lira zarara uğratıldı. Sözkonusu iddialarla ilgili soruşturmada ihalelerin 'adrese teslim' olarak yandaş şirketlere dağıtıldığı ifade ediliyor. Ataşehir Belediyesi'ne yönelik usulsüz ihale iddiaları şunlar:

İLK İHALELER ENİŞTEYE VERİLDİ
Ataşehir'in ayrı bir ilçe olarak belirlenip belediyenin kurulmasının ardından ilk ihaleler 'Hizmet Masası İçin Personel Alımı' adı altında 'Paralel Danışmanlık' isimli bir şirkete verildi. Şirket, Belediye Başkanı İlgezdi'nin eşi Gamze İlgezdi'nin ablasının kocası Özer Şenyurt'a aitti. Ancak durumun dikkat çekmemesi için Çetin'e ait hisseler 7 Temmuz 2009 günü Birol Özdemir'e devredildi. Sadece iki ay sonra ise ihale sözleşmesi imzalandı.

ABLASININ KAYINBİRADERİNE 16 İHALE
Ataşehir'de doğrudan mal alımı, davet usûlü bazı ihaleler ve başka hizmet ihalelerinin 'MİLTUR' isimli şirkete verildiği, bu şirketin ise Başkan İlgezdi'nin ablasının kayınbiraderi İlhan Kınalı'ya ait olduğu belirlendi. Bu şirkete sadece 2011 yılında 16 usûlsüz ihale verdiği ifade ediliyor.

TAPULARI ENİŞTENİN ÜZERİNE YAPTI
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin yüksek miktardaki gayrimenkullerini kamuoyunun dikkatini çekmemesi için baldızının eşi Özer Çetin Şenyurt'un üzerine tapuladığı da belirlendi. Kamu arazisinin yağmalanmasıyla inşa edilebilen Buz Rezidans'ta İlgezdiler'e ait 50'ye varan ultra-lüks dairenin de Şenyurt adına kayıtlı olduğu iddia ediliyor. Aynı zamanda Bodrum Türkbükü'nde İlgezdiler'e ait lüks villa da Şenyurt adına kayıtlı.

SORUŞTURMA YAPILMASI ENGELLENDİ
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin kat karşılığı belediye hizmet binası yapım ihalesiyle ilgili usûlsüzlük ve yasadışı işlemler gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayetlerde bulunulduğu, bunun üzerine de müfettişlerce incelendiği ortaya çıktı. Müfettişlerin hazırladığı ön raporda ise, İlgezdi'nin ihale kararında imzası bulunmadığı öne sürülerek sorumlu olmadığı belirtildi ve soruşturma yapılması engellendi.

SORUŞTURMA AÇMAYIN
Mülkiye Müfettişleri Namık Kemal İlhan ve İsmail Çataklı'nın 2013 yılında hazırladığı ön raporda, tespit edilen kanun dışı unsurlar sıralandı. İhlallerle ilgili komisyon kararında imzaları bulunan encümen üyeleri hakkında soruşturma izni verilmesi gerektiği ifade edildi. Rapora göre, Ataşehir'deki 3374 Ada, 1 parsel üzerinde kat karşılığı konut inşaat yapımı incelendi. Müfettişlerin incelemelerine göre, Başkan İlgezdi'nin ihale kararında imzası bulunmadığından ve iddia konusu işlem ile arasında illiyet bağı kurulmadığı için yasal sorumluluğu doğmadığı ifade edildi. Ve bu yüzden de belediye başkanı hakkında soruşturma izni verilmemesi gerektiği ifade edildi.

KİMSE YOK MU'YA YASAL DEDİLER
Ön raporu hazırlayan müfettişlerden Namık Kemal İlhan, Kimse Yok Mu Derneği'ni denetleyen müfettişler arasında yer alıyordu. 2014 Şubat ayından itibaren 2 ay boyunca Kimse Yok Mu'yu araştıran İlhan, derneğin gerekli şartları taşıdığı ve derneğin kamu yararı statüsünün devam etmesinin uygun olduğu yönünde rapor hazırlamıştı. Namık Kemal İlhan ve İsmail Çataklı hakkında, raporu düzenlerken kanun ihlali yaptıkları ve görevini kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunun akıbeti ise bilinmiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

 • kenan

  11 Temmuz 2015 12:28

  Cevap Ver

  BU DEVLET NEREDE BUNLARIN CALDIKLARI YANINAMI KALACAK HALA BU MILLETIN HAKKINI YEMEYE DEVAMMI. EDECEKLER

 • yazıklar olsun cehapeye

  11 Temmuz 2015 12:27

  Cevap Ver

  yaziklar olsun.milletin parasiyla baldizina kardesine daireler aliyorlar.hirsiz lar.size oy verenlerde bu hirsizlikta katkisi oluyor.

 • ke mal

  11 Temmuz 2015 12:27

  Cevap Ver

  kayıncosununda 1500 tane degil mi yenişafak igorunce okumadım gerisini

 • yorumbaz

  11 Temmuz 2015 12:26

  Cevap Ver

  İktidarda olmadan bu kadar yiyebiliyorlarsa iktidarda olduklarını düşünemiyorum..

 • bilgekaan

  11 Temmuz 2015 12:26

  Cevap Ver

  vayyy babamm vayyyyyy 40 haramilerden beter çıktı bunlar nerdesin KILIÇTAROĞLU GANDİİİİİİ KEMAL NERDESİN? HIRSIZZZ VARRRRRRR

Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
ÖTV, MTV arttı… Gözler o sektöre çevrildi
Dünya
İtalya bölünme için ilk adımı attı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu