Srebrenitsa'da 20 yıl sonra...

Srebrenitsa'da 20 yıl sonra...


Soykırımın 20. yıldönümünde Srebrenitsa'da yapılan törene büyük katılım var. Törende 136 kişinin daha cenazesi toprağa veriliyor. Sırbistan Başbakanı Vuçiç törende protesto edildi.

Srebrenitsa Katliamı'nın 20’inci yıldönümünde, bugün toprağa verilen 136 kişi için Potoçari Mezarlığı’nda mezar yerleri açıldı. Bu sene defnedilenler arasında daha 18’ini doldurmamış 18 kişi var. Bu yıl defnedilen katliam kurbanlarının en yaşlısı ise öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç. Smayloviç, oğlu ve torunu ile birlikte toprağa veriliyor. Öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı.
Potoçari Mezarlığı’nda ilk cenaze töreni 600 Srebrenitsalı'nın defnedildiği Mart 2003’te yapılmıştı. Son cenazeyle beraber toplam 6 bin 377 kişinin mezar yeri oluyor. 
Sırbistan Başbakanı'na protesto
Çeşitli ülkelerden 30’dan fazla üst düzey yetkili törene katılıyor. Türkiye’yi temsilen Başbakan Ahmet Davutoğlu da törende. Davutoğlu konuşmasında, "Şu gerçeği kabul etmeliyiz ki uluslararası camia Srebrenitsa'da olanları durdurmadı" dedi. Davutoğlu şunları söyledi:
"Bosna- Hersek'teki barış ve huzura destek vermeliyiz. Çünkü Bosna-Hersek'teki barış, Balkanlar'da, Avrupa'da ve dünyadaki barış anlamına gelir. Bir kere daha kurbanları olan ailelerin acılarını paylaşıyorum. Aynı zamanda, 78 milyon nüfusu olan Türkiye'nin her zaman Bosna- Hersek'in yanında, her zaman Srebrenitsa'nın ve Srebrenitsa'daki ailelerin yanında olacağını belirtmek istiyorum."
"Bizim görevimiz burada olanı asla unutmamak ve aynı zamanda nefret kültürü ya da intikam kültürünün olmamasını sağlamaktır. Bosna-Hersek bugün farklı etnik ve kültürel farklılıkları olan bir ülkedir ve bizim için bir umut. Onların başarısı insanlığın başarısı, onların başarısızlığı bütün dünyanın, hepimizin başarısızlığıdır. İşte bu yüzden de hep birlikte Bosna-Hersek'e, buradaki barış ve huzura destek vermeliyiz."

Katılımıyla ilgili en çok konuşulan ve geleceğini Salı günü onaylayan isim ise Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç oldu. Sırbistan Başbakanı Vuçiç törende "Vuçiç dışarı" sloganıyla yuhalandı.

Sırbistan adına ilk ziyareti 2010’da dönemin devlet başkanı Boris Tadiç gerçekleştirmişti. Törende ayrıca, katliam yaşandığında dönemin ABD Başkanı olan Bill Clinton ve Dışişleri Bakanı Madeleine Albright da var.

Dünya medyası Srebrenitsa’da

‘Güvenli bölge’ olarak Birleşmiş Milletler'in korumasındayken iki günde 8 bin 372 kişinin öldürüldüğü katliamın 20’inci yıldönümünde 40’ın üzerinde ülkeden en az 50 bin katılımcı var. Uzakdoğu ve Amerika kıtasından da olmak üzere cenaze törenini 140 yayın kuruluşu aktarıyor. 450’den fazla gazeteci akredite oldu.

Güvenlik önlemleri

Srebrenitsa Belediye Başkanlığı yetkilisi Zekeriyah Haciç bu yıl daha geniş güvenlik önlemleri aldıklarını söyledi. Srebrenitsa’nın bağlı olduğu Sırp Cumhuriyeti entitesi emniyetinden de bu konuda garanti aldıklarını belirten Haciç, “Gelecek devlet yetkililerinin sayısı bu yıl daha yüksek, güvenlik önlemleri de daha fazla. Konuyla ilgili bizi ziyaret eden Sırp Cumhuriyeti Emniyet Müdürü Goyko Vasiç’ten her şeyin sorunsuz olacağına dair söz aldık” dedi.

Srebrenitsa'da ne oldu?

Bosna Savaşı'nda Srebrenitsa ve çevresindeki 50 kilometrelik alan BM Güvenlik Konseyi tarafından "güvenli bölge" ilan edilmişti. Albay Tomas Karremans komutasındaki Hollanda birliği de, "güvenli bölgeyi hedef alabilecek saldırıları engellemek" göreviyle Srebrenitsa yakınlarındaki Potoçari'de, üsse çevrilmiş bir fabrikaya konuşlandırıldı.

Ancak 11 Temmuz 1995 günü Ratko Mladiç komutasındaki Sırp Cumhuriyeti ordusu Srebrenitsa'ya girdi. 8 bin 372 erkek öldürüldü. Srebrenitsa Katliamı'nın üzerinden tam 20 yıl geçti. Bugüne kadar toprağa verilenlerin sayısı 6 bin 241. 11 Temmuz'da, katliamın yıldönümünde kimlikleri tespit edilen 136 cenaze daha toprağa verilecek. Bugüne kadar bulunan ceset sayısı 7 bin. Diğer 1372 kişiden hâlâ iz yok. Uluslararası Adalet Divanı, Srebrenitsa'yı 2007'de soykırım olarak nitelendirdi. Ancak bu hafta Srebrenitsa'nın soykırım kabul edilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konyesi'ne sunulan tasarı Rusya'nın vetosuyla karşılaştı.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu