KCK : Rojava peşmergesine evet

KCK : Rojava peşmergesine evet


KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın Rojavalı peşmergelerin geçişi için ikna olduğu ve konuyu Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’yle görüşeceği bildirildi.

Rûdaw TV’nin canlı yayınına telefonla bağlanan Suriye Kürt İlerici Demokrat Partisi Sekreteri Hamid Hacı Derviş, Kürdistan Bölgesi İstihbarat ve Güvenlik Ajansı İstihbarat Sorumlusu Lahur Talabani’yle Kandil’e giderek KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’la görüştüklerini söyledi.

 

Kandil’deki görüşmeye ilişkin Hamid Hacı Derviş, “Cemil Bayık, Rojavalı peşmergelerin geçişi için olumlu görüş bildirdi. Ancak öncesinde Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’yle görüşüp konuyla ilgili YPG’yle ortak bir mekanizma kurulmasını kararlaştıracaklar” dedi.

 

Hacı Derviş, Bayık’ın kendilerine, “Barzani’yle anlaşırsak, peşmergelerin Rojava’ya geçmesi için hiçbir engel kalmaz” dediğini aktardı.

 

Derviş ayrıca, “Barzani ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) de bize IŞİD’le mücadele için Rojava’ya peşmerge göndermeye hazır olduklarını söyledi” diye konuştu.

 

Suriye Kürt İlerici Demokrat Partisi Sekreteri, KCK’nin görüşme talebinde bulunduğu Mesud Barzani’nin olumlu cevap verdiğini söyledi.

 

Kantonlar ‘hayır’ demişti

 

Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu, önceki gün, Kürdistan Bölgesi’nde eğitilen ve sayısı binleri bulan Rojavalı peşmergeler konusunda yazılı bir açıklama yapmıştı.

 

Açıklamada, “Bazı basın – yayın organlarında, Rojava Demokratik Özerk yönetimiyle Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, ‘Rojava Peşmergesi’ adı verilen silahlı grupların Rojava’ya geçişine ilişkin uzlaştıkları, mutabakata vardıkları yönünde yanlış haber, söylem ve doğru olamayan bilgiler yayılmaktadır” denilmişti.

 

Efrin, Kobani ve Cızire kantonlarından oluşan Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu, sözkonusu iddiaları reddederek, şu ifadeleri kullanmıştı:

 

“Halkımıza, Kürdistan ve dünya kamuoyuna bu konuda hiçbir ittifakımızın olmadığını duyuruyoruz. Demokratik Özerklik yönetimi ve onun çatısı altındaki YPG/YPJ, Rojava Asayiş Güçleri, Savunma Güçlerimiz gibi tüm güçler, Rojava topraklarını ve halkımızı savunabilecek güçtedir.”

 

Açıklamada ayrıca, “Tüm Kürdistanlı kardeşlerimizden karşılıklı saygıyı esas alan bir ilişki içinde olmalarını ve hiçbir tarafın Rojava’nın içişlerine müdahil bir konuma girmemesini istiyoruzˮ denilmişti.

 

Kanton yetkilisi: Dış güçler…

 

Cızire Kantonu Savunma Konseyi Başkanı Abdülkerim Saruhan ise, dün iki şehidin cenaze töreninde yaptığı konuşmada, şunları söylemişti:

 

“Dış güçlerin ajandası olan bazı sesler, ‘Rojava Peşmergesi’ söylemiyle güya Rojava savunmasına katılacağı gerekçesiyle Rojava’ya müdahale etmeye çalışmaktadır. Rojava’yı savunmak isteyenlerin şartlar öne sürme, önkoşullar dayatma yöntemleriyle kendilerini gizlemelerine de gerek yoktur. Gelirler; düğer tüm güçlerimiz gibi YPG çatısı altında hareket eder ve Rojava’yı savunurlar.”

 

Saruhan, “Hiçbir zaman bölgedeki ve içerideki güçlerin Rojava’da karışıklık ve kargaşa çıkarmalarına izin vermeyeceğiz. Rojava halklarının özgür iradesini kırmayı amaçlayan her türlü komplo ve saldırıya karşı direneceğiz” demişti.

 

Peşmergeler: Hazırız!

 

Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Rojavalı (Suriye Kürdistanı) peşmergeler ise, dönüşlerinin her zamankinden daha yakın olduğunu belirtiyor.


Yaklaşık 4 yıl önce kurulan ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS) sahiplendiği peşmerge gücü, Rojava’ya dönüp IŞİD’le savaşmak için gün sayıyor.


Rûdaw’a konuşan peşmergeler, güvenliği sağlamak ve halkı korumak adına dönmeye hazır olduklarını belirtti.


2012 yılının Şubat ayından bu yana Peşmerge Özel Kuvvetleri (Zerevani) tarafından “Roj Askeri Gücü” adı altında eğitilen Rojavalı peşmergeler, Kürdistan Bölgesi’nde IŞİD’e karşı savaşıyor.


Birlik şimdiye kadar 24 şehit verdi.


Kürdistan Bölgesi ve Rojava arasındaki sınırın kaldırılması gerektiğini belirten peşmergeler, Kürdistani bir güç oluşturmak istediklerini ifade etti.


8 taburdan oluşan Rojava peşmergelerinin yanısıra  Rojavalı iki kadın birliği de bulunuyor. Bir kısmının ise eğitimi sürüyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu