'Türkiye devre dışı bırakılamaz'

'Türkiye devre dışı bırakılamaz'


Kuzey Irak petrolünün, Suriye'nin kuzeyinde olası bir Kürt yapılanmasının toprakları üzerinden Akdeniz'e taşınması ve Türkiye'deki hattın baypas edilmesi ihtimali tartışılırken, uzmanlar, böyle bir boru hattının gerçekçi olmadığını belirtiyor.

ABD'nin Georgetown Üniversitesi'nde öğretim üyesi Jean Seznec, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yapılanmasının topraklarını kullanarak Kuzey Irakpetrolünü Akdeniz'e ulaştırmayı düşünmesi durumunda, seçeneklerinin sınırlı olduğunu belirtti. 

Kuzey Irak'ın tek seçeneğinin Habur'da inşa edilen boru hattıyla, çıkarılan petrolün Ceyhan'a gönderilmesi olduğunu savunan Seznec, "Irak'ın güneyi DAEŞ tarafından bloke edildi. Suriye'deki güvenlik durumu da düşünüldüğünde, IKBY'nin Suriye üzerinden ihracatı imkansız görünüyor" dedi. 

Seznec, Kuzey Irak petrolünün sadece küçük tırlarla  Suriye topraklarından Akdeniz'e taşınabileceğini ifade ederken, bu durumda da hem taşınanpetrol miktarının sınırlı olacağına, hem de yüksek maliyetle karşı karşıya kalınacağına dikkati çekti. 

 "Türkiye devre dışı bırakılamaz"

Manaar Enerji Danışmanlık Bölümü Başkanı ve Enerji Ekonomisti Robin Mills de Suriye Kürtleri'nin IKBY için yoldaş ya da yakın arkadaş olmadığını, bu nedenle bölgede Türkiye’yi devre dışı bırakacak bir projenin desteklenmeyeceğini kaydetti.

Coğrafi açıdan incelendiğinde Kürt petrolünün Türkiye'yi baypas ederek Suriye Kürtleri'nin topraklarından Akdeniz’e ulaşabileceğini söyleyen Mills, "Bunun için de yeni bir boru hattının inşa edilmesi gerekiyor. Bu da uzun yıllar devam edecek bir süreç. Kürt yönetimi belki tırlarla küçük miktarlı satışları düşünebilir ama büyük miktarlar için bir boru hattının inşa edilmesi mümkün değil. Ayrıca, küçük ölçekli miktarların da Akdeniz’de kolayca satılacağının garantisi yok" değerlendirmesini yaptı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu