Pakistan Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesine katılacak

Pakistan Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesine katılacak


Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in Rusya'nın Ufa kentinde başlayacak Şangay İşbirliği Örgütü zirve toplantısına katılacağı bildirildi.

İslamabad'da Pakistan Dış İşleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan Navaz Şerif Rusya'nın Ufa kentinde yer alacak 15. Şangay İşbirliği Örgütü zirve toplantısına katılacak ve zirve sırasında üye ülkelerin liderleri ile ayrı ayrı toplantılarda yapacak" denildi.

Pakistan Başbakanının Savunma ve Diş İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz, "Pakistan zirveye gözlemci olarak katılacak ancak bu zirve bizim önemli çünkü örgüte tam üyelik işlemi de zirve sırasında başlayacak, Rusya ve Çin ve diğer ülkelerin desteğini kazandık" dedi.

AA muhabirine ŞİÖ tam üye olmasından sonra enerji ve ticaret alanlarında işbirliği için yeni alanların açılacağını kaydeden Pakistan Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanlığında çalışan bazı üst düzey yetkililer, Başbakan Navaz Şerif ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında, zirve esnasında ikili bir toplantının da olacağını ve Rusya'nın, 2 milyar dolar tutarındaki Pakistan'ın Karaçi ve Lahor kentleri arasında döşenecek LNG boru hattı anlaşmasını inşası için yapılacak anlaşmanın sonuçlandırılmasının beklendiğini belirtti.

Pakistan ve Hindistan teşkilata tam üye oluyor

Şangay İşbirliği Örgütü Pakistan ve Hindistan'ın tam üye olma imkanın artık olgunlaştığını belirten Pakistan'ın eski Hindistan ve Afganistan Büyükelçisi Eziz Ahmet Han, "Pakistan ve Hindistan ŞİÖ tam üye olması için işaretler olumlu, iki ülkede Ufa'daki yapılacak zirvede tam üyelik statüsü alacak" dedi.

Aziz ayrıca Örgütün öngördüğü ekonomik ve ticaret işbirliği hedeflerini gerçekleşebilmesi için bölgede huzur ve istikrarın önemli olduğunu kaydederek, "Afganistan'da huzurun sağlanması çok önemli, bu yüzden Çin ve Rusya Afganistan'da ki barış görüşmelerin başarısında büyük ilgi gösteriyor" diye konuştu.

Şangay İşbirliği Örgütüne Pakistan ve Hindistan'ın tam üye olması durumunda Pakistan'ın üzerine düşecek zorunluklar olduğunu söyleyen konu üzerine uzman Fazlur Rehman AA muhabirine şu değerlendirmede bulundu:

"Pakistan tam üye olması ile 26 protokole imza atmak zorunda kalacak, bunlar arasında üye ülkelere transit ticari geçiş kolaylığı sağlamak ve terörizme karşı bilgi paylaşımı gibi zorunluklar yerine getirmesi gerekecek. Hindistanla böyle bir işbirliğini yapmada sorunlar yaşanabilir, Rusya ve Çin için bu iki nükleer güç arasındaki ilişkileri huzurlu tutmak büyük hedef olabilir."

Pakistan Şangay İşbirliği Örgütüne 2001 yılında tam üyelik için başvuruda bulunmuş ancak Pakistan'a gözlemci statüsü verilmişti.

Zirve'de Pakistan ve Hindistan Başbakanları görüşecek

Öte yandan zirve sırasında Pakistan ve Hindistan Başbakanların da bir araya geleceği belirtildi.

Liderler görüştü

Öte yandan Rusya'ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da düzenlenen BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi'nde ilk gün sona erdi. 

Zirvenin ilk gününde ev sahibi Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ve Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahmon'la ayrı ayrı görüştü. 

Putin'in görüşmelerinde Hindistan'ın ŞİÖ'ye tam üyelik süreci, BRICS'in ekonomik gelişimi, yatırımlar, finans ve diğer alanlardaki iş birliği gibi konular ön plana çıktı. Putin daha sonra konuk ülke liderleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi. 

Rusya'nın dönem başkanlığında düzenlenen zirvenin ikinci gününde, liderlerin katılımıyla dar ve geniş çaplı oturumlar düzenlenecek. BRICS liderler zirvesinin ardından ortak deklarasyon imzalanması bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu