'İsrail ile ateşkesi sağlamlaştırma girişimimiz var'

'İsrail ile ateşkesi sağlamlaştırma girişimimiz var'


Hamas Siyasi Büro Şefi Meşal, İsrail ile uzun süreli barış anlaşmasına hazırlandıkları iddialarını reddederek, 'Mevcut girişim geçen sene Kahire'de varılan ateşkesi sağlamlaştırma yönündedir' dedi.

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, ikamet ettiği Katar'da açıklama yaptı.

Meşal, dünyaya Gazze'deki ambargoyu sonlandırıp orada yaşanan trajediye son verme çağrısında bulundu.

Doha'da Avrupalı ve uluslararası toplum üyeleriyle Gazze'nin yeniden inşası için yapılan girişimlere ilişkin görüşmeler yaptığını dile getiren Meşal, Hamas'ın İsrail ile uzun dönemli bir barış anlaşmasına hazırlandığı iddialarını yalanlarken, İsrail ile görüşmeler yürütüldüğünü de reddetmedi.

Meşal, " İsrail ile kalıcı barış anlaşması için çalıştığımız doğru değil.Hamas herhangi bir siyasi proje veya kalıcı barış planlamıyor. Mevcut girişim, geçen sene Kahire'de varılan ateşkesi sağlamlaştırma yönündedir. Hamas'ın, Gazze'nin sorunlarını çözmek ve Gazze'yi inşa etmek için hazır olan taraflara kapıları açıktır" ifadelerini kullandı.

Hamas üyelerinin Batı Şeria'da, Filistin polisi tarafından tutuklanmasıyla ilgili de konuşan Meşal, "Hamas'ın Batı Şeria'daki ajandası Filistin halkının dayanma gücünün istikrarını sağlama, ulusal birliği koruma, işgale karşı direnme ve Gazze'deki ateşkesin sağlanmasıdır. Aynı şekilde Batı Şeria'daki işgale direnişin karşısında yer almaz ve Batı Şeria'nın yerleşimlerle Yahudileştirilmesine karşı çıkar" dedi.

Meşal, isim vermeden FKÖ yönetimini kastederek, "Birileri kendinin tek olabileceğini düşünüyorsa veya Arap, bölgesel ve uluslararası faktörleri devreye koyuyorsa, seçim sandıklarını yok sayıyorsa yanılıyordur"eleştirisinde bulundu.

Meşal, Mısır'ın Sina bölgesinde yaşanan olaylar ve Mısır basınında olaylarla ilgili Hamas'ı suçlayan haberlerle ilişkin de şunları kaydetti:

"Sina'da yaşananlar, Mısır'ın sorunudur. Sina'da yaşananlar Gazze'yle ilintilendiriliyor. Gazze'den Mısır'a iyilik dışında bir şey yapılmamıştır. Hamas'ın Mısır'ın güvenliğine uzaktan yakından olumsuz bir müdahalesi olmamıştır. Mısır'la Mübarek döneminde, Askeri Konsey döneminde ve Mursi döneminde hep işbirliği halinde olduk. Bizim Mısır'ın işlerine olumsuz şekilde müdahil olmamız mümkün değil, bilakis biz işbirliği yapmak isteriz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu