ABD, Suriye ve DAEŞ için Türkiye'de

ABD, Suriye ve DAEŞ için Türkiye'de


Türkiye ve ABD’nin üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Ankara’da iki gün süren görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmenin ana konusu DAEŞ ile mücadeleydi.

Al Jazeera’nin 7-8 Temmuz'da, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığında gerçekleşen bu görüşmelerle ilişkin sorusunu yanıtlayan dışişleri kaynakları şu bilgi notunu paylaştı;

“Sayın Müsteşarımız başkanlığındaki heyetimiz, ABD Başkanı’nın DEAŞ (DAEŞ) ile Mücadele Küresel Koalisyonu’ndan sorumlu Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral John Allen, ABD Savunma Bakanlığı Siyasi Planlama’dan sorumlu Müsteşarı  Christine Wormuth’un da dahil olduğu ABD Heyetiyle 7-8 Temmuz tarihlerinde Ankara’da görüşmeler gerçekleştirmiştir. DEAŞ’la mücadele konusunda uluslararası koalisyonun bir parçası olan Türkiye, NATO müttefiki ABD ile uzun zamandır birlikte çalışmaktadır. Toplantıda, bu çalışmaların daha da derinleştirilmesi, işbirliği ve eşgüdümün daha da kuvvetlendirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Görüşmede, bu işbirliğinin daha da pekiştirilmesi konusundaki seçenekler, bölgedeki son güncel gelişmeler ışığında ele alınmıştır. Tabiatıyla, ABD ile çalışmalarımız önümüzdeki dönemde de devam edecektir.”

Türk dışişleri kaynaklarının verdiği bilgiye göre, görüşmede Suriye’deki DAEŞ mevzilerine operasyonlar gündemin ana maddesiydi. ABD son günlerde hava saldırılarını arttırdığını ve en kapsamlı saldırıları gerçekleştirdiğini duyurdu. Türkiye ise uzun süredir üzerinde durduğu güvenli bölge ve kara operasyonları konusunu gündeme getirdi. Suriye’den Türkiye’ye yaşanan sığınmacı akınını hatırlatıldı. ABD’nin güvenli bölge konusunda mesafeli duruşunda şimdilik bir değişiklik olmadığını belirten kaynaklar, Türkiye’nin tek başına herhangi bir operasyona girmek yerine koalisyonun parçası olarak DAEŞ’le mücadelede nasıl daha aktif bir rol oynayacağının da görüşüleceğini söyledi. İncirlik Hava Üssü’nün kullanımı da görüşme konularından biri.

Suriye sınırında hareketlilik

Allen, DAEŞ’le küresel mücadele koalisyonunun bir parçası olan Türkiye’ye daha önce de ziyaretlerde bulunmuştu. Bu ziyaret ise Türk ordusunun Suriye sınırında hareketliliğin arttığı bir döneme denk geliyor. Haziran ayında Suriye sınırına askeri araç sevkiyatı yapılmış, 5 Temmuz günü de Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekâi Aksakallı Suriye sınırına giderek incelemelerde bulunmuştu.

Davutoğlu da Türkiye’nin sınırda yaşanacak her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olduğunu ve gerekli tedbirlerin alındığını duyurdu.

PYD ile ilişkilerde yumuşama

Sınırdaki hareketlilik, PKK’nın Suriye kolu PYD’ye bağlı YPG güçlerinin Suriye’nin kuzeyindeki Tel Abyad ilçesini DAEŞ’in elinden almasının ve iki kantonu bir araya getirmesinin ardından başladı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de DAEŞ’e yönelik hava saldırılarıyla YPG’ye destek olmuş, böylece PYD Türkiye sınırında uzun bir hattı kontrol etmeye başlamıştı. Ankara bu gelişmelerin ardından PYD’nin bölgede ayrı bir yönetim oluşturma çabasında olduğunu belirterek tepki gösterdi. MGK toplantısında "Bölgede sivil halkı hedef alan terör saldırıları ile demografik yapının değiştirilmesinden duyulan endişe dile getirilmiştir" denildi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass ise, ‘sınırın kontrolü kimin elinde olursa olsun DAEŞ’le mücadele etmeli’ diyerek isim vermeden ABD’nin PYD’ye desteğini yineledi. Türk dışişlerinden üst düzey bir yetkili de gazetecilere verdiği brifingde, PYD ile görüşüldüğünü söyledi ve rasyonel olması durumunda PYD ile uzlaşılabileceğinin sinyallerini verdi.

Eğit-donat programındaki sorun çözülmedi

Türkiye ve ABD’nin ortak yürüttüğü Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılması programında da mutabakat sağlanmasına rağmen sorunlar sürüyor. Mutabakat metninde hedef olarak hem DAEŞ, hem rejimin anlaşılabileceği bir metnin kullanılması, ancak muhaliflerin önceliğinin rejim olması aşılamayan sorunların başında geliyor. Allen ve Sinirlioğlu’nun görüşmesinde bu konu da gündeme gelebilir.

ABD Başkanı Obama Pazartesi günü Pentagon’da ulusal güvenlik ekibiyle yaptığı toplantıda “Suriye’deki ılımlı muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik daha fazla şey yapılması gerektiğini" belirtmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'ye kritik uyarı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Parayla satın alınabilecek her şeyi kaybettik

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu