Ürdün'de 'İhvan'ın meşruiyeti' tartışılıyor

Ürdün'de 'İhvan'ın meşruiyeti' tartışılıyor


Ürdün İhvanı, Başbakan Nusur'un "İhvan Ürdün'de illegaldir" şeklindeki sözleri üzerine teşkilatın "cemaat statüsündeki" ruhsatını yenilemeye hazır olduğunu açıkladı.

Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Başbakan Abdullah en-Nusur'un "İhvan Ürdün'de illegaldir. Cemaat'in ruhsatı bulunmuyor ve meşruiyet hakkını kaybetti" şeklindeki sözleri üzerine teşkilatın "cemaat statüsünde" var olan ruhsatını yenilemeye hazır olduğunu açıkladı.

Ürdün İhvan'ından yapılan yazılı açıklamada, "Teşkilatın çalışmalarını sürekli resmi bir şekilde yürüttüğü ve ülkede çalışmalarda bulunan birçok kuruluş gibi resmi işlemlerini yenilemeye hazır olduğu" belirtildi. "Aslında Başbakan, ülkede farklı alanlarda çalışmalar yürüten birçok kuruluş olduğunu biliyor ve sesini çıkartmıyor" ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İslam'dan aldığı mutedil anlayışıyla yola çıkan İhvan, Ürdün'de önceliği vatanseverlik olan, sivil toplum mantığıyla çalışan bir harekettir. Hareket, tarihi boyunca kimseye dil uzatmadı ve sadık vatandaşlık haklarına da kimsenin dil uzatmasını kabul edemez. Ülkede 70 yıldan bu yana faaliyet gösteren teşkilat, kimsenin uzantısı değil, bilakis Ürdünlü milli bir harekettir. Tüm Ürdünlüler de biliyor ki İhvan, sürekli bu özellikle resmi makamlarla temasa geçmeye özen göstermiştir."

Ürdün İhvanı Genel Sekreteri Hemmam Said yaptığı basın açıklamasında "Teşkilat, 70 yıldır halkı ve ülkesi için çalışıyor. Bu, halktan izole veya marjinal bir hareket değildir" ifadelerini kullandı.

Ürdün ülkedeki Müslüman Kardeşler'in meşruiyetini tartışıyor bu günlerde.
Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour, geçtiğimiz günlerde ülkenin Müslüman Kardeşler teşkilatının yasa dışı olduğunu, cemaat'in ruhsatının bulunmadığını ve meşruiyet hakkını kaybettiğini söyledi.
Bunun üzerine M.K. bir açıklama yaptı ve teşkilatın "cemaat statüsündeki" ruhsatını yenilemeye hazır olduğunu açıkladı.

Müslüman Kardeşler teşkilatı Ürdün'de 1945 yılında, Suriye asıllı Hacı Abdullatif Kura tarafından kuruldu ve ülkede en önemli siyasi figürlerden biri haline geldi.

Ürdün İhvanı'nın ilk siyasi kanadı olan İslami Çalışma Cephesi, (Hizb ut-Tahrir gibi birçok siyasi parti ve hareket uzun süre yasaklanırken), ülke siyasetinde önemli ölçüde başarı elde etti.
2007 yılında yapılan seçimlere kadar mecliste sandalye sahibiydi. İhvan, parlamentodaki temsil oranını sınırlandıran “tek oy kanunu” sebebiyle bu tarihten itibaren seçimleri boykot etti.
1991 yılında İhvan 5 bakanla hükümette yer alırken, mevcut yönetimde herhangi bir bakanlığa sahip değil.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu