İsrail grevdeki mahkumları zorla besleyecek

İsrail grevdeki mahkumları zorla besleyecek


İsrail, açlık grevi yapan Filistinli mahkumların zorla beslenmesine imkan veren yeni bir kanun üzerinde çalışıyor


İsrail Meclisi, belirli şartlar dahilinde Filistinli mahkumlar için "zorla besleme" uygulaması getiren bir kanun geçirmeye hazırlanıyor.
Tasarının açlık grevi yapan Filistinli mahkumların protestolarını sonlandırmak amaçlı tamamen politik bir uygulama olduğunu belirten aktivist Amany Dayif, mahkumların açıl grevini kullanarak "idari tutuklama" kararlarının iptali, hücre hapsi yönteminin kaldırılması, aile ziyaretlerine izin verilmesi ve mahkumların eğitimine izin verilmesi gibi taleplerde bulunduğunu söyledi.
İnsan Hakları Savunucusu Hekimler (PHR) örgütü Mahkum ve Tutuklular Birimi Başkanı Dayif, uygulamanın etik, sağlık ve ahlak bakımından doğru olmadığını kaydetti.
İsrailli vekil Leonid Elderman, mahkumları zorla beslemenin ahlaki olmadığını aktarırken, Kamu Güvenliği Bakanı bunun mahkumların hayatı için gerekli olduğunu savundu.
Geçen seneki uygulamayla kıyaslandığında daha da ağırlaştırılan kanuna göre açlık grevine başlayan mahkumlar zorla beslenecek.
İsrail hapishanelerinde 440'ı idari tutuklama karalarıyla içeri alınan toplam 5 bin 800 mahkum bulunuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Dayakçı öğretmen gözaltında
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
'Mali suçlardan mahkum edildiği' ortaya çıktı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu