Yemen'de ateşkes için görüşmeler sürüyor

Yemen'de ateşkes için görüşmeler sürüyor


BM Yemen Temsilcisi devrik lider Salih öncülüğündeki gruplarla görüşürken BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Haq çatışmalara insani yardım arası verilmesi için görüşmelerin sürdüğünü söyledi

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Valed Şeyh Ahmed'in devrik lider Ali Abdullah Salih'in başkanlığını yaptığı Genel Halk Kongresi Partisi'nin liderleri ile görüştüğü bildirildi.
Partinin internet sayfasından yapılan yazılı açıklamada, Ahmed'in, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un 7 maddeden oluşan girişimini parti liderlerine ilettiği kaydedilirken, girişim maddelerinin içeriği ile ilgili bilgi verilmedi.
Açıklamada, parti liderlerinin Ahmed'e, BM ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının başta ilaç, gıda ve petrol ürünleri olmak üzere zorunlu yardım malzemelerini ülkeye getirebilmesi için insani ateşkes sağlanmasının zorunlu olduğunu vurguladıkları belirtildi.
Açıklamada, parti yöneticilerinin, aynı ülke vatandaşlarının siyasi anlaşmazlıklarını savaşla çözemeyeceğini ifade ederek, savaş ne kadar uzasa da sonuçta mutlaka uzlaşı masasına oturulmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirdikleri aktarıldı.
BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed'in de çatışmaların sona erdirilmesi ve krizin çözümü için Yemenlilerin müzakerelere ciddi yaklaşımda bulunmaları temennisinde bulunduğu kaydedildi.
Açıklamada, bu ziyaretinin tek amacının ramazan ayı sonuna kadar ateşkes sağlanması olduğunu kaydeden Ahmed'in, BM Genel Sekreteri Ban'ın da çatışmaları tamamen durdurmak için çalıştığını söylediğine yer verildi.


BM'DEN AÇIKLAMA
BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Yemen'de çatışmalara insani yardım arası verilmesi ya da ateşkes sağlanması için BM'nin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed'in halen Sana'da Husi liderleri ve diğer grupların temsilcileri ile görüşmekte olduğunu kaydetti.

Ahmed'in daha önce Riyad'da da temaslarda bulunduğunu ifade eden Haq, Özel Temsilci'nin çatışmalara ara verilmesi için tüm kesimlerle temaslarını sürdüreceğini belirtti.

İnsani ara konusunda anlaşma sağlanması durumunda BM'nin yardıma hazır olduğunu vurgulayan Haq, "Tarafların ateşkes anlaşması konusunda mutabakata varmalarını umuyoruz. Ancak henüz bu doğrultuda açıklanacak bir gelişme yok" dedi.

Haq, Yemen'de sivil bölgelerin hedef alınması nedeniyle endişe duyduklarını da bildirerek, bu saldırıların sonlanması için defalarca çağrı yaptıklarını dile getirdi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu