Başbağlar şehitleri törenle anıldı

Başbağlar şehitleri törenle anıldı


Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, 5 Temmuz 1993'te hunharca katledilen 33 mütedeyyin insan, düzenlenen törenle anıldı.

Kent merkezine 223 kilometre uzaklıkta bulunan köyün meydanında düzenlenen anma törenine, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Syasi parti temsilcileri, Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çok sayıda milletvekili, Erzincan Belediye Başkanı Cemallettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, bazı daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Kahraman, burada yaptığı konuşmada, "Aradan 22 yıl geçmesine rağmen, kaybettiğimiz canları yad etmeniz, Başbağlar katliamını gür sesle haykırmanız beni çok duygulandırdı. Acılarımız paylaşıldıkça azalır. Rabbim bize bir daha böyle acılar yaşatmasın" dedi.

Tarihten ders almayan milletlerin ızdıraplara mahkum olacağını söyleyen Vali Kahraman, iç ve dış şer odakların yıllarca ülkedeki kardeşliği bozmaya çalıştığını, ancak  sayısız saldırılara rağmen amaçlarına ulaşamadıklarını, bundan sonra da ulaşamayacaklarını söyledi.

Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Muş da  5 Temmuz 1993'te Başbağlar'da PKK’nın gerçekleştirdiği katliamı unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirtti.

Camide namaz kılanları kurşuna dizip evleri ateşe verenleri lanetlediğini söyleyen Muş, "Bugün yaşadığımız acıyı anlatmaya kelimeler yetersiz, cümleler kifayetsiz kalır. Başbağlar dillerin tutulduğu, gözlerin yaşardığı, kelimelerin boğazımıza düğümlendiği yerdir. Başbağlar milletimizin ortak acısının, ortak yasının adıdır. Başbağlar denildiği zaman Türkiye'nin her yanında boyunlar bükülmekte, gözyaşları akmakta, yürekler sızlamaktadır.  22 yıl değil 100 yıl geçse de bu acıyı ve acıyı yaşatanları asla unutmayacağız. Başbağlar asla karalar bağlamadı, bağlamayacak. Başbağlar metanetini hep korudu." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise "Canınız canımızdır, acınız acımızdır. 22 yıldır ağlayan gözlerinize, kanayan yüreğinize tüm Türkiye tanıklık etti ama katliam bir türlü aydınlatılamadı. Bir insan olarak hüzünlenmemek mümkün değil. Siyasetçilerin Başbağlar'a bir borcu var. Bu katliam aydınlatılmalıdır. Sizlerin huzurunda söz veriyorum, katliama dair gerçeklerin ortaya çıkması için elimizden geleni yapacağız. Arkadaşlarımızla Meclis'te bir kez daha araştırma komisyonu kurulması için önergemizi yarın vereceğiz. Bu olayın aydınlatılmasını takip edeceğimizi, Başbağlar'ın ve buradakilerin bilmesini istiyorum. Adalet mücadelesinde sizlerin yanında olacağımızı biliniz. Başbağlar katliamının failleri  yargı karşısına çıkarılmalı, bu insanlık suçunun hesabı mutlaka verilmelidir."  dedi.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da 2 Temmuz günü Sivas'ta, üç gün sonra 5 Temmuz'da da Başbağlar'da terörün kalleş yüzünü gösterdiğini, her iki yerde de 33 vatandaşın hunharca katledildiğini söyledi.

Sivas'ta ve Başbağlar'da yapılanın kardeşi kardeşe kırdırma provası olduğunu dile getiren Yıldırım, "Ancak bu millet oyuna gelmedi. Ne Sivas'ta ne Başbağlar'da milletimiz ferasetinden, basiretinden metanetinden asla ve asla ödün vermedi. Acılarımızı hep ortak kabul edeceğiz" şeklinde konuştu.

Köy muhtarı Ali Akarpınar ise konuşmasında, katliamı gerçekleştiren katillerden hesap sorulmasını sabırla beklediklerini söyledi.

Katliamda yakınlarını kaybedenler, gözyaşları içerisinde olayın aydınlatılmasını istedi.

Anma programının ardından, Başbağlar Müzesi gezilip ardından Başbağlar Şehitlik Anıtı ziyaret edildi ve olayda hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Daha sonra 25 kilometre uzaklıkta bulunan Başpınar köyüne geçilerek Erzincan İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Başbağlar Şehitliği'nin açılışı gerçekleştirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu