Başbağlar: Madımak’ın intikamı mı ?

Başbağlar: Madımak’ın intikamı mı ?


5 Temmuz 1993 yılında Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 33 masum insanın katledilmesi ise tarihin kirli sayfalarına kaydedilen Başbağlar Katliamı, bütün detaylarıyla henüz aydınlatılmış değildir.

Aradan geçen 22 yıllık zaman diliminde 33 tane masum cana kıyan caniler hakkında ciddi bir araştırma yapılmamıştır. Katliamın faili olarak yakalan 17 kişiden sadece biri tutuklanmış, diğerleri serbest bırakılmıştır.

Katliamdan sonra bulunan 600’ye yakın kovan için balistik rapor hazırlama gereği bile duyulmamıştır. Soruşturmanın ciddiyetsizliği katilleri cesaretlendirmiş olacak ki, Türkiye’de PKK eli ile işlenen katliamlar Başbağlar Katliamı ile sınırlı kalmamıştır.

Başbağlar Katliamı Nasıl Gerçekleşti?

5 Temmuz 1993 günü akşam namazı vakti köyün bütün girişlerinde pusuya yatan onlarca terör örgütü üyesi, katliamı cami merkezli yürütmeyi planlamıştır. Akşam namazının farzını ve sünnetini kılan köylü, tesbihata geçeceği esnada terör örgütüne mensup kişilerce camiye baskın yapılarak zorla dışarı çıkarılıyor. Eş zamanlı olarak köyün diğer bölgelerinde evlere baskınlar yapılıp, köy halkı caminin önüne toplatılıyor.

Köylüler İsim İsim Çağrılıyor

Caminin mikrofonu ile ellerindeki listede ismi bulunan köylüler, terör örgütü mensupları tarafından tek tek camiye çağrılıyor. Recep Parto, Mehmet Baltacı, Ahmet Yıldırım… ve diğerleri…

Katliamın birilerinin direktifi ile yapıldığı açıkça ortadır. Katledilmesi talimatı verilenler bir bir camiye çağrılıyor. İsmi listede olanların bir kısmı, köye İstanbul’dan yeni gelenlerdir. Terör şebekesi köyde yaşamayıp tatile gelenlerin isimlerini kimden aldı? Bu katliam birilerinin direktifi ile yapılmamışsa, terör örgütü İstanbul’da yaşayan bu köylülerin bilgilerine nereden ulaştı?

Örgüt Propagandası Yapılıyor

Köy halkını caminin önüne toplayan terör örgütü mensupları burada bir süre örgüt propagandası yapıyor. Telefon bağlantılarını önceden kesen örgüt elemanları, köy halkının birileri ile irtibata geçmesini engelliyor. Kadın-erkek, genç-yaşlı bütün köy halkını caminin bulunduğu alana toplayan örgüt elemanları, yaklaşık yarım saat örgüt propagandası yapıyor. Katliamdan kurtulan köylülerin bildirdiklerine göre örgüt elemanları sadece erkeklerden oluşmuyor. İçlerinde bayanların da bulunduğu örgüt elemanları, adeta kimsenin köye gelmeyeceğinden emin bir şekilde rahat hareket ediyorlar.

Köyün Erkekleri Kurşuna Dizilmek İçin Sıraya Konuluyor

Köyün erkeklerini kapı kapı dolaşıp köy meydanına yığan insan müsveddeleri, herkesi sıraya diziyor. Köyde bulunan evleri ve arabaları ateşe veren militanlar, köyü yok etmek için emir almış gibi pervasız davranıyordu.

Köy halkını sıraya dizen militanlar, bütün köylülerin gözleri önünde erkekleri kurşuna dizmeye başlıyor.

Bir taraftan köy halkının feryadı, öte taraftan kurşuna dizilen otuz üç can, tespih taneleri gibi yere dökülüyordu.

Köyde Sağ Kalanlar İçin Bomba Düzeneği Bırakılıyor

Gözünü kan bürümüş vahşiler bununla da yetinmeyip, köyde kalanların hepsini köyün yakınındaki dereye götürüp bomba düzeneğini yanlarında bırakıp gidiyorlar. Köyde nefes alan bir insana tahammülü olmayan vahşiler adeta insanlığı öldürmeye niyetlenmiş gibi davranıyor. Terör örgüt üyelerinin köyden çıktığını anlayan köy halkı, yanlarına bırakılan bomba düzeneğinden uzaklaşıp köyün içerisine doğru ilerliyor. Köylülerin köyün içerisine ilerlemesinin ardından patlayan bomba düzeneği, bütün bu olanların önceden planlandığını gösteriyor.

Madımak’ın İntikamı mı Alındı?

Başbağlar Katliamı'nın Madımak olayından üç gün sonra gerçekleşmesi akıllara Başbağlar’da Madımak’ın intikamı mı alındı sorusunu getirmektedir. Başbağlar Katliamı'nın, Madımak’ta yananların intikamı olarak okunmasının en büyük sebebi katliamın Madımak’tan üç gün sonra gerçekleşmesi ve Madımak’ta ölenlerin sayısı kadar Başbağlar’da insanların öldürülmesi bu katliamın bu şekilde okunmasına zemin hazırlıyor.

Katliamı PKK mı yaptı?

Başbağlar katliamından sonra olayların failleri için birçok hipotez ortaya atıldı. Yıllarca terör örgütü bu kanlı eylemi yapmadıklarını iddia etti. Eylemin biçimi ve yapıldığı yerin terör örgütüne mensup üyelerin cirit attığı bölgeye yakın olması bu katliamın terör örgütü PKK tarafından yapıldığı kanaatini güçlendirdi.

PKK’nın resmi dergisi serxwebûn dergisinde katliam ile ilgili geçen bir bölüm ise akıllardaki soru işaretlerini tamamen giderip, olayın faillerinin PKK terör örgütüne mensup kişilerce yapıldığını ispatlamıştır.

PKK’nın yayın organı serxwebûn dergisinin “1995-1997 Şehitler Albümü özel sayı 25” sayısının 648. sayfasında geçen şu ifadeler, katliamın PKK tarafından yapıldığını kanıtlamaktadır.

PKK yöneticisi olan Kazım kod adlı Ercan Sönmezin kendi örgütü tarafından öldürülmesi sonrasında Kazım’ın annesine yazdığı mektupta yer alan şu ifadeler, katliamın kimin tarafından yapıldığını açıkça gösteriyor.

“Bir kere Ercan’ın Başbağlar olayıyla uzaktan yakından ilgisi yok. O olaya katılan arkadaşlarla bizzat konuştum. Ercan o olayda olmadığı gibi alakalı da değil. Zaten o olaydan dolayı partinin kimseyi ciddi şekilde suçlaması da söz konusu değil. HATTA OLAY ÜSTLENİLMİŞTİR.

Başbağlar Katliamında Katledilen Köylüler

İMAM ADİL TORUN(22), Mehmet Taşdelen(74), Ali Taşdelen(29), Feridun Dikkaya(29), Mehmet Parto(69), İbrahim Parto(58), Salim Parto(38), Recep Parto(31), Süleyman Akpınar(66), Kamil Akpınar(39), Ali Kucur(49), Ali Rıza Türkücü(60), Şaban Türkücü(32), Ali Baltacı(65), Mehmet Baltacı(27), Ali Özdemir(37), Yahya Özdemir(24), Hüznü Öztürk(71), İbrahim Çelik(63), Hüseyin Güner(59), Fırat Aydın(34), H. Fehmi Aydınlı(43), Aydın Aydın(61), Şakir Aydınlı(66), Nurettin Aydın(48), İbrahim Baltacı(61), Nazife Baltacı(47), İbrahim Baltacı(13), Hasan Sandıkçı(58), Süleyman Orhan(67), Celal Demirci(35), Ahmet Yıldırım(66), İbrahim H. Gülcan(59).

Başbağlar Şehitleri Yalnız Bırakıldı

Başbağlar’da vahşice katledilen köy halkı, katliamdan sonra kendi köylerine değil de 25 km uzaktaki Başpınar köyüne defnediliyor. Başbağlar köyüne sadece bir anıt yapan devlet, yılda bir defa gidip bu anıtın yanında resmi tören düzenliyor. Hâlbuki Başbağlar Katliamı’nda katledilen köylülerden 25 tanesi Başpınar köyünde oluşturulan ayrı bir mezarlığa gömülüyor. Katliamda yanarak şehid olan 5 kişinin cenazesine hiç ulaşılmazken, kurşuna dizilerek katledilenler için otopsi raporu bile alınmadan belediyenin çöp arabası ile taşınarak Başpınar köyüne defnediliyor.

Bu mezarlığın içerisinde ne gölgelenecek bir ağaç var ne de bir çeşme… Askeriyenin güvenlik kontrolünden sonra ancak mezarlığa ulaşan halk, Başbağlar şehitlerine yapılan bu haksızlığın bir an önce giderilmesini bekliyor.

Haberseyret Özel Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu