Yunanistan hükümeti vatandaşlarını uyardı!

Yunanistan hükümeti vatandaşlarını uyardı!


Yunanistan İdari Reformlar Bakanı Yorgos Katrugalos, her zaman anlaşmadan yana olduklarını ancak her seferinde masaya ültimatomlarla gelindiğini belirtti.

Yunan halkının kararının etkili olmasını düşünerek bu durumdan nasıl çıkılacağına halkın karar vermesi amacıyla, referandum kararı alındığını ifade eden Katrugalos, "Biz vatandaştan son 5 yılda Yunan ekonomisini dağıtan politikalara 'hayır' demesini istedik. Biz halktan, Yunan ekonomisini ve Yunan toplumunun dağılmasına izin vermeden, Avro içinde  müzakere pozisyonumuzu güçlendirmek için "hayır" demesini istiyoruz" dedi.

Katrugalos, 'evet' oylarının fazla çıkması durumunda halkın kararına saygı duyarak değerlendirme yapacaklarını vurgulayarak, referandum sonucunun bir seçim ihtimalini de beraberinde getirdiğini kaydetti.

Yorgos Katrugalos, şöyle konuştu:

"Seçim, seçeneklerimizden bir tanesi olabilir. Böyle bir ihtimalin yer almayacağını umut ediyorum ama her halükarda tek kriter tabi Yunan halkının çıkarını göz önüne alarak tüm verileri inceleyeceğiz. Başbakan Aleksis Çipras'ın da dediği gibi herhangi bir  koltukta gözümüz yok, tek kriterimiz Yunan halkının çıkarıdır. Ama bu olasılık üzerinde durmak istemiyorum Yunan halkı mücadele vermeyi biliyor, bunun için de özellikle iyimserim. Halk korkunun hakim olmasına izin vermeyecek ve nihai seçeneği "hayır" olacak."

"Hayır sonucu güçlendirir"

"Hayır" sonucunun müzakerelerde Yunanistan'ın elini güçlendireceğini ifade eden Bakan Katrugalos, "Hayır' sonucu çıktığında müzakere yapmaya gideceğiz. Bakın AB içinde ufak bir ülke dahi olsa  "hayır" dediği zaman bu saygıyla karşılanıyor, size İrlanda'yı örnek olarak hatırlatayım Lizbon Antlaşması görüşmeleri sırasında 20 AB üye ülke arasında "hayır" diyen tek ülkeydi ama kimse ona dönüp 'sen 5 milyonsun biz 500 milyonuz' demedi. Her ülkenin kanaatine saygı gösterilmesi gerekiyor. "Hayır" dediği zaman da bu "hayır"a saygı gösterilmelidir" diye konuştu.

Katrugalos, son olarak Yunan vatandaşlarına, "Kendinize güveniniz olsun, korkmayın ve temiz kafa ile oylamaya gidin" çağrısında bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani "sap" gibi ortada kaldı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Prof. Wagner: Gülen, yaptıklarının bedelini ödemeli

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu