IŞİD'in sıradaki hedefi Yemen El Kaidesi mi?

IŞİD'in sıradaki hedefi Yemen El Kaidesi mi?


Irak ve Suriye’de hilafet ettiği yerlerle yetinmeyip Afganistan’da Taliban’a, Gazze Şeridi’nde de Hamas’ı yerinden etmeye çalışan IŞİD, içinden çıktığı El Kaide’nin Yemen’deki varlığını da yok etmeye çalışıyor.

Arap Yarımadası'ndaki El Kaide (AQAP) Yemen'de hükümranlık süren en güçlü örgüt kabul edilirken, Şii Husilere saldırı başlatan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Yemen El Kaidesi'ne ‘Sıra sizde' mesajı veriyor. IŞİD'in ‘cömertçe yaptığı para yardımı', El Kaide'nin Husiler karşısında yeterince etkili olamaması ve üst düzey liderlerinin özellikle ABD'nin İnsansız Hava Aracı (İHA) saldırılarında hayatını kaybetmesi IŞİD sempatizanlarını örgüte daha da bağlıyor.

YEMEN'DEKİ IŞİD'Cİ SAYISI 1 YILDA 3.5 KAT ARTTI

Reuters ajansına konuşan eski El Kaide militanı Eymen Din, 1 yıl önce Yemen'de yalnızca 80 IŞİD bağlantılı militan bulunduğunu, bugün ise bu sayının 300'e çıktığını söyledi. IŞİD'in kendini güvenilir bir alternatif olarak sunduğunu belirten Din, örgütün El Kaide'nin yerine geçtiğini öne sürdü.

'ABD İHA'YLA EL KAİDE'YE SALDIRIYOR, KAZANAN IŞİD OLUYOR'

ABD'li Kriz çözüm analisti İbrahim Şarkiye Frihet'e göre de iş ABD'nin İHA saldırılarında bitiyor: “ABD'lilerin sorunu, her şeyi aynı araçlarla çözmeye çalışmaları. Yani bombayla. Yemen El Kaidesi'ni zayıflatmak yalnızca IŞİD'in o bölgede doğmasına yarayacak.”

HUSİLERLE SAVAŞTA ÜSTÜNLÜK KURMA YARIŞI

Öte yandan Amerikan Girişim Enstitüsü araştırmacılarından Katherine Zimmerman, IŞİD'in yayılmasının Yemen El Kaidesi'nin egemenliğini şu anda etkilemediğini savundu: “İki örgüt asıl şu noktada karşı karşıya gelecek: “IŞİD Yemen'de Husilerle savaşını kontrol etmeye başlayacak olursa, El Kaide marjinalleşir ve kendini cevap vermek zorunda kalacağı bir konumda bulur.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu