'DAEŞ Kerkük'ten uzaklaştırıldı'

'DAEŞ Kerkük'ten uzaklaştırıldı'

  • 30 Haziran 2015 09:54


Peşmergenin Güney Kerkük Komutanı Vasta Resul "DAEŞ, Kerkük'ten en az 35 kilometre uzaklaştırıldı. Kerkük'ün güneyinde tedbirler yüksek seviyede alındı. Buradaki tüm giriş çıkışlar kapatıldı" dedi.

DAEŞ'in Atşana, Üzeyriye ve daha birçok sınır köyündeki militanlarını, intihar eylemleri düzenlemeleri için Kerkük'e gönderdiğini dile getiren Resul, "Bu bölgedeki 40 köy DAEŞ'ten temizlenerek, bu planın hayata geçirilmesi engellendi" ifadesini kullandı.

Resul, DAEŞ'in Kerkük'e en yakın bulunduğu yerin Beşir nahiyesi olduğunu hatırlatarak, " DAEŞmilitanlarının Beşir'de bulunması, Kerkük'ten ziyade Tazehurmatu nahiyesi için tehlikedir. Kerkük'ün savunmasını oldukça iyi sağlıyoruz.Kerkük hiçbir top ya da havan mermisinin menzili içinde değildir" diye konuştu.

Türkmenlerin yaşadığı Beşir nahiyesinin kurtarılması için Haşdi Şabi ve Peşmergenin birlikte hareket etmesinin önemli bulduğunu belirten Resul, Tazehurmatu üzerindeki tehlikeyi yok etmek için Beşir'in mutlaka kurtarılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Aksi halde Beşir'deki DAEŞ militanları, 5 kilometre kuzeydeki Tazehurmatu nahiyesini ele geçirmek için saldırabilirler. DAEŞ, Tazehurmatu'ya girerse halkı Şii olduğu için hepsini öldürür. Ülkenin elektrik üretiminin yüzde 35'inin yapıldığı santraller örgütün eline geçer ve Kerkük-Bağdat yolunun güvenliği ortadan kalkar."

Diyala, Tikrit ve Beyci'den gelen DAEŞ militanlarının, Kerkük'ün 65 kilometre güneyindeki Havice ilçesinde toplandığını aktaran Resul, muhtemel saldırıya karşı gereken tedbirleri aldıklarını kaydetti. 

Resul, ilçede büyük bir insanlık dramı yaşandığını da sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu